Sztrájk bénította meg Franciaországot
Európai jelentőségű csörte zajlik hónapok óta a francia szakszervezetek és a kormány között a nyugdíjreform ügyében. Már mindenki elment a végsőkig: a kormány a baloldali ellenzék obstrukcióját erőből legyűrve vitte át a törvényt a Nemzetgyűlésen, míg a radikális szakszervezetek keddtől határozatlan idejű sztrájkra szólítottak fel.
Kedden újabb országos sztrájkra és az egész országra kiterjedő demonstrációkra került sor. A szakszervezetek adatai szerint mintegy hárommillió francia vonult az utcákra, csupán a fővárosban 330 ezren vettek részt az utcai demonstrációkon. A sztrájkolók aránya elsősorban a vasutasok – 50-60 százalék –, a tanárok – 30-40 százalék – és az energiaipari dolgozók – 40 százalék – között volt jelentős.
A jelenlegi helyzet újdonsága, hogy a radikálisabb szakszervezetek – köztük a legnagyobb szövetség, a CGT számos tagja – határozatlan idejű munkabeszüntetésre szólítottak fel. Sőt néhány igen fontos ágazatban más szakszervezetek is csatlakoztak a felhíváshoz. A kormány legrosszabb rémálmaiban talán ma már az 1995-ös nagy sztrájkok tűnnek elő, amikor a Juppé-terv, az akkori miniszterelnök neoliberális reformcsomagja ellen fellépő szakszervezetek három hétre megbénították az országot. Akkor végül elérték a javaslat visszavonását.
Egyelőre nem tudni, hogy a csupán egynaposra tervezett sztrájk átcsap-e határozatlan idejű munkabeszüntetésekbe. A kormány mindenesetre eltökéltnek tűnik, s noha sokan beszélnek Francois Fillon miniszterelnök menesztéséről, a valószínű szakítás nem a nyugdíjreform számlájára írható, hiszen azt Fillon és Nicolas Sarkozy elnök egyaránt támogatja.