Sztálin, a hős
Jurij Luzskov polgármester ezért egyelőre ellenáll a főleg emberi jogi szervezetek, legutóbb pedig az Orosz Föderáció Társadalmi Kamarája részéről elhangzó tiltakozásnak. Szerinte „mindössze a média rendezett képtelen bacchanáliát az ügy fölött”, ami felesleges és ráadásul indokolatlan érzelmi reakciókat váltott ki. Az óriásplakátok ugyanis nem Sztálinnak, hanem a győzelemnek állítanak emléket, s Sztálin csak annyiban és olyan korhű formában jelenik meg azokon, ami nélkülözhetetlen a történelmi hitelesség miatt. Ráadásul – állítja Luzskov – túlzás az egész Moszkvát beborító óriásplakátokról beszélni. A még február 17-én elfogadott döntés értelmében Sztálin-arcmások mindössze tíz helyen jelennek meg, így a Memorial Parkban vagy a Bolsoj Színház előtti téren. A többi plakáton más háborús jelenetek lesznek.
A szovjet érát követően Sztálin neve vagy arcmása nyilvános vagy hivatalos helyen sehol sem volt látható. Először tavaly jelent meg, mégpedig a főváros Kurszkaja nevű metróállomásán. Az állomás újjáépítésekor a falon ugyanis ismét olvashatóvá vált az egykori szovjet himnuszból egy idézet: „Sztálin a népet szolgálni oktatott minket, munkához, hithez adott erőt.” Az idézetet 1961-ben eltávolították.
A 30-as és az 50-es évek között szovjet állampolgárok millióit gyilkolták meg vagy börtönözték be koholt vádak alapján, megteremtve és intézményesítve a szörnyűséget, amit ma Gulág munkatáborok néven ismerünk. Mai hivatalos adatok szerint legalább 52 millió ember került Sztálin parancsára a Gulágra, és legalább hatmilliót telepítettek ki minden bírói végzés nélkül. A halálesetek pontos száma máig tisztázatlan.
Forrás: globusz.net