Szorul az uniós hurok Belarusz és Szíria körül

Bővítették a külügyminiszterek az európai beutazási tilalommal sújtott személyek körét. Szíria esetében immár Aszad elnök felesége, Aszma is a listán szerepel.

Megerősítette a szankciókat Belarusszal szemben az Európai Unió – erről döntött pénteken az unió külügyminisztereinek tanácsa. Újabb tizenkét fő került fel az utazási tilalommal és pénzügyi eszközeik befagyasztásával sújtottak listájára, és további 29 cég vagyonának befagyasztásáról is döntöttek. Az unió a politikai foglyok elengedését akarja elérni a szankciókkal. Ennek megfelelően az uniós nagykövetek csak akkor térnek vissza Minszkbe, ha kedvező politikai lépésre határozza el magát a belarusz rezsim. A külügyérek arról is döntöttek, hogy megerősítik a kapcsolatot (például gyorsabb vízumelbírálással) a fehérorosz civil szervezetekkel.

A döntés azért lényeges, mert a 12 személy között találhatók Alekszandr Lukasenko elnökhöz közel álló üzletemberek, Vlagyimir Peftijev és Jurij Chicz is. Chicz „listára vételét” Szlovénia sokáig akadályozta, mert az üzletemberrel kapcsolatban álló szlovén cég több mint 100 millió eurós értékű ingatlanfejlesztést, többek között az új Kempinski szálloda építését hajtja végre a belarusz fővárosban. Chicz most felkerült a listára, ahogy több cége is, de a kompromisszum értelmében azt, amelyik a szlovénokkal áll kapcsolatban, nem sújtják a szankciók.

Szíriával kapcsolatban is a szankciók kibővítéséről döntött az uniós külügyérek tanácsa. Utazási korlátozást és vagyonuk zárolását mondták ki Bassár el-Aszad több családtagjára, köztük a szíriai elnök brit állampolgársággal is rendelkező, Londonban nevelkedett feleségére. Aszma el-Aszad információnk szerint a tilalom ellenére – ha akar – beutazhat az Egyesült Királyság területére. Az üggyel kapcsolatos kérdésünkre Martonyi János magyar külügyminiszter elmondta, ezt a brit hatóságok feladata megoldani. Martonyi azt is elmondta: a Szíriában dolgozó magyar diplomaták családjait hazahozzák, de egyelőre a követséget nem zárjuk be.

A magyar diplomáciai vezetője Brüsszelben újságíróknak elmondta: az Iránnal szemben korábban elfogadott szankciók kivitelezése magyar szempontból kedvezően alakul. Egyrészt nem került behozatali tilalom alá az iráni földgáz (ez a különböző, hazánkat is érintő vezetéktervek miatt lehet lényeges). Másrészt az olasz ENI mentesítést kapott: a befektetésének megfelelő összege erejéig kap kőolajat, és ezt értékesítheti az olaszországi finomítók részére, beleértve a Mol tulajdonában lévő montovai finomítót is. Utóbbival kapcsolatban korábban felmerült, hogy az uniós olajembargó miatt drágábban, Szaúd-Arábiából kéne a kőolajat beszereznie.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.