Szorongat a Gazprom, épül a kerítés
Már-már a korábbi orosz–ukrán gázháborúkat idézi az a keddi bejelentés, amely szerint a Gazprom orosz gázipari óriás 882 millió dolláros adósságot kér számon Kijeven. A vállalatcsoport elnöke, Alekszej Miller közölte: Ukrajna a meghosszabbított határidőig, október elsejéig sem fizette ki az augusztusi gázszállításokat, noha a Gazprom kedvezményt is adott neki, az Európába Ukrajnán keresztül vezető tranzitszállítások díját pedig 2015-ig előre átutalta. Miller felvetette, hogy a további ukrajnai gázexportot előzetes kifizetéshez köthetik, amit Dmitrij Medvegyev miniszterelnök is lehetségesnek nevezett.
Az ukrán kormányfő, Mikola Azarov viszont – bár elismerte, hogy „vannak problémák” – kijelentette: a vita két cég, a Gazprom és az ukrán Naftagaz között folyik. Azarov a szerinte túlságosan magas, ezer köbméterenként 400 dollár körüli gázárakat kifogásolva már korábban megpedzette, hogy Ukrajna az elmúlt három évben 20 milliárd dollárral túlfizette az orosz szállításokat. Egyszersmind azzal fenyegetőzött, hogy Kijev néhány éven belül képes lesz lemondani az orosz gázról, bár megfigyelők erre nem látnak reális esélyt.
Noha Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője szerint az adósságügy nem függ össze az Ukrajna és az Európai Unió társulási szerződésének küszöbönálló aláírása körüli vitákkal, időzítése aligha véletlen. A múlt héten a Független Államok Közösségének csúcstalálkozóján Putyin Viktor Janukovics ukrán államfő értésére adta, hogy az EU-társulással Kijev előtt bezárul a keleti bővítést – például India és Törökország bevonását – fontolgató orosz-kazah-belorusz vámunió kapuja.
Sőt a hírek szerint a hét végén Szocsiban tartott kétoldalú, kötetlen megbeszélésükön is az európai közeledésről próbálta lebeszélni Janukovicsot, Kijev azonban eltökéltnek látszik. Pedig vannak otthon is ellenzői a lépésnek. Például az Anonymous nemzetközi hackercsoport ukrán tagozata, amely közölte, hogy feltörte a kijevi külügyminisztérium elektronikus postáját, és a megszerzett dokumentumokat közzé is teszi, mert szerinte Ukrajnának Európától és Oroszországtól is egyaránt függetlennek kell maradnia.
A moszkvai nyomásgyakorlás része lehet az is, hogy az orosz–ukrán határ egy szakaszán szögesdrót kerítés építésébe kezdtek az orosz oldalon, igaz, az ukrán határőrség közlése szerint ezt közös elhatározás alapján, a csempészet és a bűnözők mozgásának megfékezése érdekében teszik. Vízumkényszer bevezetésére azonban nem készülnek – oszlatta el az ezzel kapcsolatos félelmeket Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, miután ukrán kollégájával, Leonyid Kozsarával tárgyalt, ám jelezte: a határátlépéshez útlevélre lesz szükség, a személyi igazolvány, az eddigi gyakorlattól eltérően, nem lesz elegendő hozzá.