Szomorkodhat Cameron

David Cameron brit miniszterelnök állítólag beletörődött abba, hogy a brit EU-tagság jövőjéről tervezett népszavazásig valószínűleg már nem lehet elérni az Európai Unió szerződéseinek London által igényelt módosításait.

A BBC brit kormányforrásokból származó csütörtöki értesülései szerint Cameron most már arra törekszik, hogy az EU adjon "visszavonhatatlan" és "jogilag kötelező erejű" garanciákat az uniós jogszabályok olyan későbbi módosításaira, amelyek megfelelnek a brit reformcélkitűzéseknek.

A brit közszolgálati médiatársaságnak Downing Street-i források hangsúlyozták, hogy nem az EU-reformokkal kapcsolatos brit követelések felvizezéséről van szó, hanem egyszerűen annak a ténynek az elfogadásáról, hogy az EU-szerződések bármilyen módosítása időigényes ratifikálási folyamat, amelynek az összes tagországban végbe kell mennie, sőt Franciaországban, Írországban és Dániában valószínűleg népszavazásokat is ki kell írni.

David Cameron tervei szerint Nagy-Britanniában legkésőbb 2017 végéig népszavazást tartanak az EU-tagságról, de addig London újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel. A tervezett tárgyalások középpontjában a konzervatív párti brit kormány szándékai szerint az EU-társállamokból érkező munkavállalók bevándorlási szabályainak radikális szigorítása állna.

London ragaszkodni kíván ahhoz is, hogy az EU-n belüli szabad munkaerőmozgás alapelve mindaddig ne vonatkozzék az újonnan felvett tagországokra, amíg azok gazdaságai nem zárkóznak fel a jelenlegi EU-tagállamok fejlettségi szintjének közelébe.

Cameron ennek alapján gyakorlatilag azt szeretné elérni, hogy az EU-tagállamok a mostani EU-szerződésekben szereplő, legfeljebb hétévi átmeneti időszaknál hosszabb ideig is korlátozhassák az újonnan csatlakozó országok munkavállalóinak bevándorlását.

Angela Merkel német kancellár a minap a BBC televíziónak nyilatkozva kijelentette: az Európai Unió fontolóra veheti bizonyos EU-szerződések módosítását, ha ezzel sikerül elérni, hogy Nagy-Britannia az unió tagja maradjon. Merkel nem részletezte, hogy pontosan mely szerződési elemek módosításáról lehet szó, de közölte: derűlátóan ítéli meg annak az esélyét, hogy sikerül "jó megoldást" találni a London által felvetett problémákra.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.