Szombatonként akarnak tüntetni Algériában

Algériában vasárnap szabadon engedték azokat a tüntetőket, akiket a nem engedélyezett szombati algíri tüntetés során vettek őrizetbe a hatóságok.

A tárca közleménye szerint szombaton 14 embert vettek őrizetbe, akiket később szabadon engedtek. Musztafa Busasi, az Algériai Liga az Emberi Jogokért (LADDH) nevű szervezet illetékese szerint azonban ennél nagyságrenddel több, az ország több városában, így Oránban és Annábában is összesen mintegy 300 embert vettek őrizetbe, köztük ellenzéki politikusokat is.

Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke vasárnap felszólította az algériai hatóságokat, hogy haladéktalanul bocsássák szabadon az előző nap előállított személyeket. Az algériai kormánynak le kell mondania az erőszakról, és tiszteletben kell tartania polgárainak a békés tüntetéshez való jogát - közölte az Európai Parlament elnöke.

A földközi-tengeri Annába városában vasárnap újabb zavargásokra került sor, amikor mintegy 3 ezer munkanélküli megostromolta a körzeti közigazgatás székhelyét. Más településekről, köztük Boumerdésből is szociális elégedetlenségről adott hírt a helyi média.

A szombati algíri tüntetés résztvevői - a szervezők szerint mintegy 10 ezer, a hatóságok szerint 1500 ember - demokratikus változást és a hatalmon lévő tekintélyelvű elnök, Abdel-Azíz Buteflika lemondását követelték. A tüntetők végig akartak vonulni a belvároson, de több ezer rohamrendőr állta útjukat, így a tiltakozás meghiúsult. A rendőrök lezárták a fővárosba vezető utakat is, felfüggesztették a vasúti közlekedést, úttorlaszokat állítottak fel, hogy a buszokkal érkező tüntetők ne tudjanak eljutni Algírba. Sebesülésekről nem érkeztek jelentések.

Ellenzéki csoportok vasárnap bejelentették, hogy folytatni fogják a rendszerellenes tüntetéseket, és ezentúl minden szombaton demonstrációt tartanak, mindaddig, amíg nem kerül sor kormányváltásra. Folytatni fogjuk a felvonulásokat, amíg a kormány le nem mond. Minden szombaton fenn fogjuk tartani a nyomást - mondta a február 12-i tüntetés egyik szervezője, az ellenzéki RCD párt szóvivője.

Algériában az elmúlt hetekben jelentősen nőtt - a tunéziai és egyiptomi események által is feltüzelt - harag a politikai rendszer ellen. Sokan vágyódnak jobb életkörülményekre, nagyobb demokráciára és esélyegyenlőségre. Az észak-afrikai országban hetek óta szinte mindennaposak a sztrájkok. Algériai fiatalok több ízben önégetéssel és éhségsztrájkkal próbálták meg felhívni a figyelmet az országukban fennálló kilátástalanságra. A tiltakozások hatására Buteflika elnök egyebek között bejelentette, hogy a közeljövőben véget vetnek a 19 éve érvényben lévő szükségállapotnak, és csökkentik az alapvető élelmiszerek árát.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.