Szlovénia nem kér a mentőövből

Janez Jansa kormányfő szerint Ljubljana önerőből is el tudja kerülni az államcsődöt, amihez a banki reformcsomag elfogadásán túl négymilliárd dollárt kell költenie a bedőlt hitelek megvásárlására.

Hiába a fenyegető bankválság, Szlovéniának nincs szüksége pénzügyi segélycsomagra az Európai Uniótól – jelentette ki Janez Jansa miniszterelnök. A politikus az AP amerikai hírügynökségnek adott interjújában azt mondta, országa egyedül is képes lesz elkerülni az államcsődöt, amihez szerinte elég, ha a kormány gyorsan elfogad egy banki reformcsomagot, illetve 3-4 milliárd dollár körüli összeget költ a bedőlt hitelek megvásárlására és portfólió-tisztításra. „Mindent megteszünk azért, hogy ne kelljen külföldi pénzügyi segítségért fordulnunk” – jelezte a szlovén miniszterelnök.

Szlovénia – a volt jugoszláv tagköztársaságok leggazdagabbika – már 2007-ben bevezette az eurót, amikor azonban egy évvel később beütött a világgazdasági válság, a nyugat-balkáni országban is kipukkadt az ingatlanlufi, a hitelezők bizalma elkezdett inogni, az EU egykori éltanulója pedig a bukás szélére került. Jansa – a kormányzó Szlovén Demokrata Párt (SDS) vezetője – az interjúban egyébként elődeire hárította a felelősséget a bankválságért, mondván, azok mindeddig nem voltak hajlandóak magánkézbe adni a Jugoszláviától örökölt bankokat.

Égető szükség lenne a nyugdíjrendszer reformjára is, amelyről Jansa azt mondta, „kényelmesebb” lesz a korábbi elképzeléseknél, hiszen az SDS-kormány nem a nyugdíjkorhatárt szeretné emelni, hanem a járulékfizetési időszakot, vagyis 35 év helyett 40 évnyi munkaviszony után lehetne nyugdíjba vonulni.

Szlovéniának nagyon kellenek a reformok, a gazdaság ugyanis lejtőn van, a GDP tavaly 0,2 százalékkal csökkent, a Moody’s augusztusban közölt előrejelzése szerint pedig a helyzet az idén jelentősen tovább romlik. 2012-ben már kétszázalékos lehet a visszaesés.

Jansa a tavaly decemberi előrehozott választásokon jutott hatalomra, miután a Borut Pahor szociáldemokrata kormánya elveszített egy bizalmi szavazást a parlamentben. Azóta a törvényhozás életét kemény pengeváltások kísérik az SDS-kormány és a vezető ellenzéki erő, a Zoran Jankovic ljubljanai polgármester vezette baloldali Pozitív Szlovénia (PS) képviselői között. A reformok nem mehetnek előre a PS nélkül, az ellenzéki párt tárgyalási hajlandóságát azonban jelentős mértékben csökkentheti, hogy négy másik gyanúsítottal együtt csütörtökön rövid időre Jankovicot is őrizetbe vették egy sportkomplexum építése körül kitört korrupciós botrány miatt. (A PS egyébként megnyerte a decemberi megméretést, két képviselővel többje – a 90 fős törvényhozásban 28 – van, mint az SDS-nek, de nem tudott kormányt alakítani.)

Jansa a korrupciós ügy kapcsán az interjúban hangsúlyozta, nem célja elhallgattatni az ellenzéket, ráadásul megvan a maga baja a hatóságokkal. A szlovén miniszterelnököt azzal vádolják, hogy első mandátuma alatt, 2006-ban kenőpénzt fogadott el a finn Patria cégtől harckocsik megvásárlásáért.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.