Szlovákiába készül a magyar külügyminiszter
Bízva abban, hogy ez a találkozó tartalmasnak bizonyul, a következő lépés az lesz, hogy kitűzik Robert Fico szlovák kormányfő budapesti látogatásának időpontját – közölte Balázs és Lajcák hétfőn újságírókkal Luxembourgban, miután – az EU-külügyminiszterek tanácskozása előtt – rövid kétoldalú megbeszélést folytattak egymással.
A két külügyminiszter elmondta: Luxembourgban csak arra volt módjuk, hogy közösen áttekintsék a megvitatandó témák listáját. A pozsonyi találkozón majd alaposabban megvizsgálják a kérdéseket, utána pedig sorra veszik a meglévő kétoldalú mechanizmusokat.
Tizenkét bizottság létezik magyar-szlovák viszonylatban, és meg kell nézni, mit csinálnak, mit nem csinálnak, hogyan kellene működniük – mondta a magyar diplomácia irányítója, akinek a Lajcákkal való mostani találkozója volt az első kétoldalú megbeszélése külügyminiszterként. Balázs Péter kitért arra: bizonyos kérdésekben a szlovákiai magyar közösséget is megkeresi, tőlük szeretné hallani, milyen problémáik vannak.
Az MTI kérdésére megerősítette: a témalistán szerepel többek közt a szlovákiai nyelvtörvény ügye. Ez júniusban kerül második olvasásban a pozsonyi parlament elé, "ami azt jelenti, hogy van még cselekvési lehetőség". Mint hozzátette, szlovák partnere is visszaigazolta, hogy erről is mielőbb beszélniük kell.
„Szomszédok vagyunk, és ugyanazon kluboknak - az EU-nak és a NATO-nak - a tagjai. Nyíltan kell beszélnünk a problémákról” – hangsúlyozta Balázs Péter, Magyarország barátjának nevezve Szlovákiát.
Miroslav Lajcák jónak és hasznosnak minősítette a hétfői találkozót. Értékelése szerint a két ország sok kérdésben együttműködik, és véleménye nagyon közel áll egymáshoz. Azokat a kérdéseket, amelyekben eltérő a véleményük, racionálisan és higgadtan kell megvitatni – fogalmazott.
A szlovák külügyminiszter emlékeztetett arra: miniszterelnöki politikai kötelezettségvállalás szól arról, hogy meg kell őrizni a kisebbségekhez tartozó személyek jogállását illetően korábban elért eredményeket.
Az MTI kérdésére Lajcák elmondta: a találkozón érintették a gazdasági válság témáját is. Úgy fogalmazott, hogy Magyarország és Szlovákia „egy csónakban evez↑. Hangot adott azon véleményének, hogy a gazdasági nehézségek elhúzódása a radikalizmus megerősödéséhez vezethet, amit mindkét fél el akar kerülni.
Balázs Péter arra a kérdésre, hogy miként vélekedik Ján Slota megnyilvánulásairól - a szélsőséges szlovák politikus több alkalommal becsmérelte a magyarokat és Magyarországot -, kijelentette: az ő szlovák partnere Miroslav Lajcák. Szlovákia belső ügyeivel nem kíván foglalkozni, és csak a komoly nyilatkozatokra igyekszik összpontosítani, a nem komoly kijelentésekre nem akarja pazarolni az idejét.