Szlovákia nem adja az oroszvári kastélyt
A bencés rend 2011. április 20-án kelt keresete ügyében hozott bírósági döntést szerdán kézbesítették a szlovák kormányhivatalnak. A döntés jogerős, azzal szemben további jogorvoslatnak nincs helye Szlovákiában – közölték. Az oroszvári kastély visszaszolgáltatásáért a Magyar Bencés Kongregáció az egyházakat ért igazságtalanságok jóvátételét célzó szlovák jogszabály alapján folyamodott a szlovák hatóságokhoz. Az ügyben 2002 márciusában indult meg az eljárás a pozsonyi 5. számú járásbíróságon.
A bencések 1994-ben kérvényezték a kastély visszaszolgáltatását a szlovák államtól, arra hivatkozva, hogy az 1948-ban, az akkori Szlovák Nemzeti Tanács döntése alapján elkobzott ingatlant Stefánia belga hercegnő – Lónyay Elemér gróf 1945-ben elhunyt felesége – végrendeletében a bencés rendre hagyta. A kérvényt a szlovák állam semmisnek nyilvánította, mivel álláspontjuk szerint az nem tartalmazta a törvényben előírt alaki kellékeket. Ezt a döntést támadta meg a rend 2002-ben.
Az ügy több elutasító határozatot követően 2008-ban a szlovák alkotmánybíróságra, majd az újabb elutasítás után a Legfelsőbb Bírósághoz került. Utóbbi mostani döntése jogalapot ad arra, hogy az ügyben – miután az országon belül az összes jogorvoslati lehetőség kimerült – nemzetközi fórumhoz lehessen fordulni.
Az oroszvári kastélyt reprezentációs célokra szeretné használni a szlovák kormányzat; felújításáról augusztusban hoztak döntést. A felújítás fedezetéről szóló elképzelést októberig kellett volna vázolnia Peter Kazimír pénzügyminiszternek. Mivel erre eddig nem került sor, továbbra is kérdéses, hogy az évtizedek óta romló állagú neogótikus építmények felújítására honnan kerít pénzt a kormány.