Szlovákia mégis elvenné az állampolgárságot a magyaroktól?

Koalíciós szakítópróba lehet Szlovákiában az állampolgársági törvényből. Bár a magyarok azt várták, hogy az új kabinet a tervezett módosításig eltekint a hatályos jogszabály alkalmazásától, a pozsonyi külügyminisztérium újra figyelmeztetett a szankciókra.

Egyelőre senki sem tudja Pozsonyban, hogy mikor és miként módosítják a szlovák államnyelvtörvényt, valamint az állampolgárságról rendelkező jogszabályt - közölte kedden érdeklődésünkre több szlovákiai kormánypárti politikus. - A kormányprogram ugyan leszögezi, hogy a kabinet rövid időn belül indítványozza a parlamentnek e két jogi norma, továbbá a sajtótörvény módosítását, ám a négy kormánypárt elképzelései az első két esetben egyelőre elég távol vannak egymástól. Legkorábban arról születhet egyezség, hogy az államnyelvörvény rendelkezései közül törlik a pénzbírságot. A többi vitatott kérdésről alighanem még hosszas koalíciós egyeztetések lesznek - nyilatkozta érdeklődésünkre Rudolf Chmel kisebbségi és emberjogi miniszterelnök-helyettes.

Megbízható értesüléseink szerint a koalíciós partnerek között főleg a szlovák állampolgárságról rendelkező törvény tervezett módosításáról zajlik éles vita. E hónap elején Iveta Radicová lapunknak nyilatkozva kifejtette, Szlovákia számára elfogadhatatlan az egyoldalúan módosított magyarországi törvény. Ezért olyan jogszabályt készítenek elő és fogadnak el rövidesen, amely ugyan nem bünteti a vétlen polgárokat, viszont kizárja az említett magyarországi jogszabály szlovákiai érvényesítését. Azóta több szakértő, valamint Robert Fico, a legnagyobb ellenzéki párt, a Smer elnöke is jogi képtelenségnek nevezte ezt az elképzelést, amelynek részleteit egyelőre hivatalosan senki sem ismertette.

Mikulás Dzurinda szlovák külügyminiszter lapunknak viszont elmondta: javaslatuk megfelel a kormányprogramban rögzített célnak, vagyis annak, hogy megakadályozza a magyar jogszabály szlovákiai érvényesítését, viszont nem bünteti a polgárokat. Arra a kérdésünkre, vajon mikor alakulnak újjá a két szomszédország közötti alapszerződést követően létrejött vegyes bizottság - amely az állampolgársági törvényeket is megvitatná - azt a választ kaptuk, hogy egyelőre még a szlovák és a magyar társelnököt sem nevezték ki.

Senkit nem riogatni

Bonyolítja a az ügyet az is, hogy a volt miniszterelnökhöz hasonló álláspontot képviselnek a kormánypárti szlovák kereszténydemokraták (KDH) is. Ők május végén Fico indítványára ugyancsak megszavazták azt a módosított jogszabályt, amely szerint aki  július 17. után saját akaratából felveszi más állam polgárságát is, köteles ezt a tényt haladéktalanul bejelenteni a lakóhelye szerinti illetékes körzeti hivatalban, különben 3319 eurós bírsággal sújtható. Néhány napja a Dzurinda vezette pozsonyi külügyminisztérium is figyelmeztette erre az érintetteket. Ez a közlemény főleg a szlovákiai magyarok között váltott ki megrökönyödést, akik azt várták, hogy az új kabinet a tervezett módosításig eltekint a hatályos törvény alkalmazásától.

Megkeresésünkre Bugár Béla, a Híd-Most elnöke hangsúlyozta: Dzurindának nincs joga senkit sem riogatni, hiszen a kormányprogram egyik fontos eleme az, hogy ne lehessen szlovák állampolgárságuk elvesztésével büntetni azokat, akik egy másik állam állampolgárságáért is folyamodnak - mutatott rá. További kérdésünkre igy válaszolt: - Várhatóan az októberi parlamenti ülésen kerül napirendre a szlovák állampolgársági törvény módosítása. Daniel Lipsic belügyminiszter legutóbbi koalíciós tanácson azt ígérte, hogy több lehetséges megoldást is elkészít, amelyekről a következő koalíciós tanácson fogunk tárgyalni. A legfontosabb elv az, hogy ne lehessen büntetni azokat a polgárokat, aki úgy döntenek, hogy egy másik ország állampolgárságát is fel szeretnék venni - tájékoztatott a pártelnök.

A szlovák állampolgárságról rendelkező jogszabályt Pozsony gyorsított eljárásban fogadta el, csupán néhány órával azután, hogy az Országgyűlés elfogadta a kettős állampolgárság odaítélését megkönnyítő magyar törvényt.

Puha kézfogó. Ján Figel (balról a második) miniszterelnökségért feladná a jobbközép koalíciót
Pozsony, 2010. június 15. BUGÁR Béla, az ellenzéki a Híd-Most párt elnöke, Ján FIGEL, az ellenzéki jobbközép Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) vezetõje, Iveta RADICOVÁ, az ellenzéki jobbközép Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió - Demokrata Párt (SDKÚ) listavezetõje és Richard SULIK, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) párt vezetõje (b-j) kezet fog, miután politikai szándéknyilatkozatot írtak alá egy közös kormány megalakításáról Pozsonyban 2010. június 15-én, három nappal a szlovákiai parlamenti választások után. (MTI/TASR/Martin Baumann)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.