'Szlovákia köznevetség tárgyává vált Európában'
A szlovák rendőrség akciója "a testületre és az országra is szégyent hozott" - írja a Sme című liberális napilap a Planetáris kudarc című kommentárjában. Úgy véli, hogy a politikai felelősséget a botrányért az idegenrendészet igazgatójának és a belügyminiszternek kellene viselnie.
"Jogállamban a biztonsági szolgálat nem változtathatja kísérleti nyulakká a semmit sem sejtő légi utasokat" - mutat rá az újság. Megjegyzi: nem létezik olyan törvény, amely lehetővé tenné, hogy a rendőrség a tesztelés céljából titokban robbanóanyagot helyezzen el az utasok poggyászában. Abból, hogy ez a szlovák rendőrségnél bevett dolog - ahogy azt Tibor Mako, az idegenrendészet igazgatója állította -, az következik, hogy a testületnél "a durva törvénysértés mindennapos gyakorlat".
A Sme leszögezi: egyértelműen botrányos az is, hogy az egész ügyről a szlovák állampolgárok csak a külföldi sajtóból szerezhettek tudomást.
A Pravda című független napilap szerint hatalmas nemzetközi botrányról van szó, amiért Robert Kalinák belügyminiszter viseli a legfőbb politikai felelőséget, s ezért le kellene mondania. A miniszternek - állítja a Pravda - már eddig is sok van a rovásán. "A sárga lap már nem elég. A nemzetközi botrányért csak piros lapot kaphat" - húzza alá a népszerű lap.
Megjegyzi: a szlovák államhatalom és képviselői sajnos továbbra sem tartják a szabad állampolgárt partnerüknek, hanem csak egy olyan bábunak, akivel bármikor kedvük szerint manipulálhatnak, akinek egyetlen kötelessége, hogy adót fizessen és semmit se bíráljon.
A Hospodárské Noviny című gazdasági napilap azt írja, hogy a botrány következtében "a szlovák rendőrség és Szlovákia megbízhatósága nagy csorbát szenvedett". A bulvárlapok szerint a szlovák rendőrség amatőr és törvénysértő módon járt el. "A szlovák rendőrség szégyent hozott az országra" - foglalta össze a világsajtó írásait a Plus Jeden Den című napilap.