Szlovákia: törvényjavaslatot nyújtottak be a vasúti kétnyelvűségről
A Most-Híd olyan törvénymódosító tervezetet nyújtott be a pozsonyi parlamentbe, amely arról rendelkezik, hogy a nemzeti kisebbségek lakta dél-szlovákiai települések vasúti pályaudvarain ne csak szlovákul tüntessék fel a helységneveket. A Magyar Közösség Pártja az indítvány azonnali visszavonására szólított fel, mert szerintük a javaslat az eddigi joggyakorlathoz képest visszalépést jelent. Lapunknak nyilatkozva Berényi József kifejtette: – A rendszerváltás után elértük, hogy azokon a településeken, ahol a magyarság számaránya meghaladja a 20, majd pedig a 15 százalékot, az állam saját költségén köteles a közutakra kihelyezni a magyar nyelvű helységnév-táblákat is. A Híd tervezete szerint viszont az önkormányzatoknak kell kérni a kétnyelvű vasúti megállóhelyeket, s ha a vasúti hatóság rábólint, akkor a költségeket is a kérvényezők fizetnék. Ráadásul azokon a helyeken, ahol a magyar nemzetiségű helyi képviselők nincsenek többségben, aligha születhet ilyen döntés, vagyis csak a tömbmagyarság élhetne az erősen korlátozott lehetőséggel – érvelt az MKP elnöke.
Bugár elutasította a bírálatot: – Olyan tervezetet nyújtottunk be, amelyhez remélhetően találunk szlovák partnereket, mert támogatásuk nélkül egyetlen hazai magyar indítvány elfogadására sincs esély. Az MKP vezetői néhány helyen, a vasútállomáshoz közeli magánterületeken kétnyelvű táblákat szereltek fel. Ilyen PR-akciók helyett mi törvényes eszközökkel szeretnénk rendezni ezt a vitás ügyet – hangsúlyozta megkeresésünkre a Híd-Most vezetője.
A dél-szlovákiai civil szerveződéseket tömörítő Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője, Tokár Géza arról beszélt, hogy a kisebbségi nyelvhasználati törvény már most is lehetővé teszi, hogy a legalább 15 százaléknyi nemzetiségi lakossággal rendelkező településeken a vasútállomások megnevezéseit a kisebbség anyanyelvén is feltüntessék. Ám a Szlovák Államvasutak és a közlekedési tárca illetékesei szerint a hatályos vasúti jogszabály nem ad lehetőséget a vasútállomások idegen nyelvű megjelölésére. A Most-Híd jogharmonizációs indítványa ezt az akadályt szüntetné meg. – Ugyanakkor nem kötelező, hanem csupán megengedő érvénnyel, amivel lehetőséget nyújtana a rosszhiszemű hivatalnokok gáncsoskodására – mutatott rá a dél-szlovákiai civil szerveződéseket tömörítő Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője.