Szlovák főbírói poszt: mégis, kinek a jogköre?
A kormánypárti Smer-SD táborában néhány nap múltán magulhoz tértek a sokkból, amely akkor tört rájuk, amikor kiderült, hogy jelöltjük, Robert Fico kormányfő nagy különbséggel veszített a függetlenként induló Andrej Kiskával szemben, a múlt hónapi szlovákiai elnökválasztáson. Máris igyekeznek szűkíteni a leendő államfő jogköreit, amihez azonban egyelőre nem találtak partnert, ezért nincs meg a minősített parlamenti többségük. Kényelmes képviselőházi erőfölényük arra viszont elegendő volt, hogy a pártérdeknek megfelelően a javasoltak listjáról alig ismert, viszont Fico híveiként számon tartott alkotmánybírójelöltekre voksoljanak. Ők elődeik helyébe lépve aztán meghálálhatják ezt a kétes bizalmat.
A kellő szakmai és morális tekintélynek örvendő, a taláros testület további pártatlanságát szavatoló személyiségeket pedig kivétel nélkül elgáncsolták. Felpörgött Stefan Harabín, a Legfelsőbb Bíróság elnöke is. Május elejére összehívta a Bírói Testületet, amellyel levélben már közölte, hogy még öt évig maradna ezen a poszton. Mivel a tagokat ő nevezte ki, a választás eredménye nem kétséges. De folytatás már nem ennyire egyértelmű. Ugyanis Andrej Kiska megválasztott szlovák elnök többször kijelentette, hogy morális okok miatt nem hajlandó őt kinevezni. Ezért csupán akkor van esélye a maradásra, ha a jelenlegi elnök erősíti meg őt mostani tisztségében. Csakhogy Ivan Gasparovic június 15-én távozik a posztjáról. Stefan Harabín jelenlegi megbizatási ideje azonban csak nyolc nappal később jár le. Ezért a legtöbb pozsonyi alkotmányjogász szerint kizárólag az új elnök dönthet erről a posztról. Ennél egyértelműbbek viszont a Kiska által említett morális okok. Például az, hogy Harabín tegező viszonyban volt Baki Szadiki koszovói drogbáróval, aki éveket át a tátrai luxusvillájából intézte a Törökországból becsempészett, a feketepiacon sok millió eurót fialó kábszerek értékesítését Nyugat-Európában. S akit egyszer már felmentett a szlovákiai bíróság, és csak a közvélemény nyomására ítélt el újra, ezúttal huszonkét évnyi börtönbüntetésre.
Felháborító esetek - köztük Malina Hedvig nyolcesztendős kálváriája és az ellene indított vádemelési javaslat - tömkelege igazolja, hogy a Legfelsőbb Bíróság elnöke és számos cinkostársa milyen mélyre züllesztette a szlovákiai igazságszolgáltatást. Szlovákiában főleg emiatt feszülten várják, miként dönt a leköszönő elnök. Vajon az utolsó lépése is elfogult lesz-e, vagy ennél tisztességesebb búcsúra szánja el magát. S egy évtizedes ténykedésének végén legalább egyszer szembeszegül a Smer-SD holdudvarának érdekeivel.