Az elnök legalább szóba állt a sztrájkolókkal
„A pedagógusok sztrájkjának senki sem örül, a szülők, nyilván még a tiltakozók sem, de az utóbbiak másként már nem tudták felhívni az illetékesek figyelmét a szlovákiai oktatásügy gondjaira, amelyek évről évre súlyosabbak. A mai találkozónk során meggyőződtem arról, hogy a demonstrálók nem elsősorban a béremelést követelve függesztették fel a tanítást, hanem azért, hogy végre cselekedjenek az illetékesek" – jelentette ki a szlovák államfő, aki csütörtökön fogadta a Szlovákiai Pedagógusok Kezdeményezésének (ISU) vezetőit.
Andrej Kiska szerint „fontos, hogy jóval több pénzt fordítsunk a költségvetésből oktatásügyünkre, de ennek csak akkor lesz értelme, ha korunk igényeinek megfelelő, gyökeres reformokat hajtunk végre. Ezeket a konkrét tennivalókat már a márciusi választásokat követően felálló új kormány programjának is tartalmaznia kell" – hangsúlyozta a szlovák elnök.
Vladimír Crmoman, a sztrájkot kezdeményező ISU vezetője elismerően szólt arról, hogy az államfő fogadta őket, noha nincs jogköre követeléseik teljesítésére, viszont gesztusával is kifejezte felelősségérzetét. "Sajnos, Robert Fico kormányfő nem állt szóba, Juraj Draxler miniszter pedig csak egyszer tárgyalt velünk, holott mi továbbra is nyitottak vagyunk az egyezkedésre."
Vladimír Crmoman lapunknak elmondta: „Idén a pozsonyi parlament nemhogy növelte volna, hanem még 220 millió euróval csökkentette az oktatásügyre szánt költségvetési pénzeket, ami felháborító. Mi erre az évre az oktatásügynek legalább 400 millió eurós pluszpénzt követelünk, továbbá 140 eurós, jövőre pedig újabb 90 eurós béremelést tartunk égetően szükségesnek. Nemcsak felháborító, hanem szinte már bűnös valóság, hogy a kezdő pedagógus bére 600, a három évtizedes gyakorlattal rendelkező kollégájának alapfizetése pedig mindössze 800 euró" – közölte.
Rámutatott arra is, hogy a fejlett országokat tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai szerint a tagországai között Szlovákia az oktatásügyre, ezen belül a pedagógusbérekre szánt összegek tekintetében az utolsók között kullog.
Juraj Draxler szlovák oktatásügyi miniszter a TA3 hírtelevízióban azt hangoztatta, hogy a márciusi választások előtt a jelenlegi kabinetnek nincs lehetősége a követelések teljesítésére, hiszen a parlament már nem ülésezik.
Hétfőn Szlovákiában 11 423 pedagógus lépett sztrájkba a mintegy 90 ezer közül. 728 iskolában szünetelt a tanítás. Több helyen a fenntartók megfenyegették az iskolaigazgatókat, ezért nem nagyobb a sztrájkolók létszáma.