Szíriát vádolják a libanoni robbantással
Libanoni ellenzéki vezetők szerint Bassár el-Aszad szír elnök áll a pénteki pokolgépes robbantás mögött, írja a BBC. A főleg keresztények lakta Asrafija kerületben történt merényletben az első hírekkel szemben nem nyolcan, csak hárman haltak meg, és 86 ember megsérült. A robbanás közel volt a Saad Hariri vezette ellenzéki Március 14. Koalíció főhadiszállásához. Hariri a szomszédos Szíria kormányának egyik fő kritizálója, közeli barátja volt Viszam al-Haszan, a libanoni belbiztonság hírszerzési főnöke, aki szintén életét vesztette a merényletben.
Haszan vezette a Rafik Hariri volt kormányfő elleni halálos merényletet kivizsgáló bizottságot, a nyomozás során Damaszkuszt is belekeverték a 2005-ös robbantásba.
Haririn kívül a drúz közösség vezetője, Walid Jumblatt, és a keresztény Phalange Párt politikusa, Nadim Gemayel is Aszad elnökre mutogat. Utóbbi szerint Aszad exportálni akarja a konfliktust. Hariri koalíciója egy közleményben kijelentette: a bejrúti kormány bűnözőket védelmez, és azonnal le kell mondania. A terrorszervezetek közül egyelőre senki nem vállalta a felelősséget, a libanoni síita fegyveres csoport, a Hezbollah elítélte a támadást.
A libanoni közösség megosztott: egyik részük – főként síiták – Bassár el-Aszadot támogatják, a szunniták viszont a felkelőket. Az országban négy éve nem volt ekkora robbantás, a detonáció ereje levitte a közeli házak teraszait, és több autó is kigyulladt. Az incidens sokakat az 1970–80-as évek polgárháborús időszakára emlékeztette. A támadást követően pénteken többen tüntettek Szíria ellen, Bejrút utcáin autógumikat égettek.
Szombaton a libanoni kormány válságtanácskozást tartott, ahol Najib Mikati miniszterelnök felajánlotta a lemondását, de az elnök megkérte, hogy maradjon a helyén. A tüntetők már pénteken is az utcára vonultak, szombaton a tiltakozók blokád alá vontak több utat Bejrútban és Libanon más városaiban is.