Szíriát megtagadta az arab világ
Irán tiltakozása ellenére az Iszlám Együttműködési Szervezet (OIC) a csúcstalálkozó második estéjén meghozta a döntést. A Ramadán miatt az éjszakába nyúló megbeszélés házigazdája Szaúd-Arábia volt. A szaúdi rezsim már régóta dolgozik azon, hogy diplomáciailag elszigetelje Szíriát. A kormány hónapok óta kardoskodik azért is, hogy fegyverezzék fel a szír felkelőket. Ez ügyben még mindig hezitálnak a szír ellenzéket támogató államok, ráadásul az OIC főtitkára elmondta: a résztvevők körében nem látott nagy hajlandóságot a külső beavatkozásra. Ekmeleddin Ihsanoglu szerint a tagság felfüggesztésével a nemzetközi közösségnek üzennek. Az arab államok „továbbra is kitartanak a békés megoldás mellett, és nem akarnak több vérfürdőt.” Egy olyan rezsimnek pedig nincs helye köztük, amely a saját népét gyilkolja.
Nem az OIC az első szervezet, amely felfüggesztette Szíria tagságát. Tavaly novemberben ezt már megtette az Arab Liga is.
A csúcstalálkozón egyébként világosan kirajzolódott a törésvonal a szunnita Szaúd-Arábia és a síita Irán között. Abdullah király megpróbálta kibékíteni Iránt, a találkozó elején ugyanis Mahmud Ahmadinedzsád elnökkel közösen fogadta az érkezőket. A szaúdi király még azt is felvetette, hogy hozzanak létre egy központot, ahol az iszlám vallás különböző csoportjai folytathatnának párbeszédet egymással. A javaslatot a csúcs el is fogadta.
Irán azonban visszautasította Szaúd-Arábia gesztusait. Ahmadinedzsád a Mehr iráni hírügynökségnek elmondta, egy akciótervvel kellene előállni a szír válság megoldására. „Sajnálatos módon azonban néhányan ahelyett, hogy párbeszédre hívnák a szembenálló feleket, fegyvereket küldenek az országba, és vérengzésre bátorítanak” –mondta az elnök. Irán és Szíria már régóta arra gyanakszik, hogy Szaúd-Arábia, Katar és Törökország látja el fegyverekkel a lázadókat.
Mindeközben Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Katar és Kuvait felszólította állampolgárait, hogy kerüljék el Libanont. Úgy tűnik, a szír válság kezd átgyűrűzni a szomszédos országba is. Egy nagy befolyású síita klán ugyanis szunnitákat rabol. Azt állítják, a szír lázadók elhurcolták egy tagjukat, és most bosszút állnak. Az al-Mekdad klán állítólag húsz olyan embert rabolt el, akik kapcsolatban állnak a szír felkelőkkel. Habár a foglyok közül a legtöbben szírek, állítólag egy szaúdi állampolgár és egy török üzletember is van közöttük.
A szír felkelők állításuk szerint valóban elfogtak egy libanonit, aki a szír kormány mellett harcolt Damaszkuszban. Egy videót is közöltek róla, amelyen a fegyveresekkel körülvett túsz elmondja: még augusztusban érkezett Szíriába a Hezbollah 1500 harcosával együtt. A klán szerint az egész felvétel hazugság.
Szerdán a kormányerők harci gépekkel támadták az Aleppótól északra fekvő Azaz települést. Állítólag a sérültek között van hét olyan libanoni túsz is, akiket még májusban fogtak el. Az ostrom alatt további négy libanoni fogoly tűnt el. Miután elterjedt a hír, hogy meghaltak, tüntetők a Beirutba tartó főúton gumiabroncsokat égettek, majd egy Air France gép is inkább Jordánia felé vette az irányt biztonsági okokra hivatkozva.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa hamarosan dönt arról, hogy végleg befejezik-e küldetésüket a Szíriába küldött megfigyelők. A misszió hivatalosan vasárnap fejeződik be. Az ENSZ BT határozatait sorra leszavazó Oroszország azonban nem szeretné, ha a szervezet kivonulna az országból. Gennagyij Gatyilov külügyminiszter-helyettes kijelentette, az ENSZ kivonulásának negatív következményei lennének nemcsak az országra, hanem az egész térségre nézve. A megfigyelők küldetése a szervezet szerint nem járt sikerrel. Az erőszak inkább fokozódott, ezért nem valószínű, hogy meghosszabbítják mandátumukat.