Szíriai barnamedve az izraeli kés alatt
Nir Elias / Reuters |
A beavatkozás jellegét és időtartamát tekintve egyedülálló műtétet hajtottak végre szerdán Izraelben egy szíriai barnamedvén. A 19 éves Mango nevű hímen néhány hete kezdett el látszani, hogy valami nincs rendben. Az étvágyával – mesélték a Ramat Gan-i állatkertben – nem volt gond, de nem szeretett felkelni, és ha mégis megtette, vidám csörtetés helyett csak sántikált a kifutóban. Először csak a jobb hátsó lábára, később viszont a egész testfele megbénult.
Mivel a szíriai barnamedve nem az a bőbeszédű fajta, Mango altatóinjekciót kapott, és röntgenre vitték. Itt derült ki, hogy porckorongsérve van, a második és a harmadik gerinccsigolyája közötti levált. Hogy miért, azt az állatkert csak találgatja – Ramat Ganban több Mango előtt született szíriai barnamedve is él de a porckorongsérv nagyon tud fájni. Ezért a Ramat Gan-i állatkert végül a műtéti beavatkozás mellett döntött.
Porckorongsérvvel medvefélét eddig egyetlenegyszer műtöttek a világon, de az egy amerikai feketemedve volt, és mindössze feleakkora, mint Mango a maga 250 kilogrammjával. Csak ahhoz 15 ápolóra volt szükség, hogy az egyébként az alfajra jellemzően nem barna, hanem mézszőke Mangót a műtőasztalra emeljék.
Az operációra a Jeruzsálemi Héber Egyetem nyolc állatorvosát kérték fel. Vezetőjük, Merav Shamir korábban csak egy oroszlánon végzett el hasonló beavatkozást, így Mango egy abszolúte egyedülálló kísérlet része lehetett. Az állat szőrét a gerince körüli sávban leborotválták, és öt órán át feküdt a kés alatt. Hogy a műtét sikerült-e az csak néhány hét múlva derül ki, de azon a veszélyen – mondta Igal Horowitz, a Ramat Gan-i állatkert állatorvosa a dpa német hírügynökségnek.–, hogy az altatásból esetleg nem ébred fel, Mango már túl van. Még nem evett, de nemsokára remélhetőleg talpra áll.
A szíriai barnamedve a barnamedve helyi alfaja. Szíriában, Libanonban és Izraelben már kihaltnak számít, de Törökországtól Azerbajdzsánon át Iránig és Pakisztánig még előfordul a vadonban. Mango egyébként nem a történelem első világhírű szíriai barnamedvéje. Az első megtisztelő címét az a Wojtek nyerte el, akit 1942-ben találtak meg Iránban. Őt a második lengyel hadtest adoptálta és be is sorozták, hogy a 22. utánpótlási század közlegényeként a katonákkal maradhasson a Monte Cassino-i csatában is. Megtanították, hogy a harctéren muníciót szállítson az ütegek között. Sört ivott, dohányzott és a fáma szerint a rábízott munícióból egyet sem ejtett el. 1963-ig élt. Tavaly a krakkói önkormányzat köztéri szobrot emelt a tiszteletére.