Szíriában is kezdődik a forradalom

Hatodik napja tartanak a tüntetések a Damaszkusztól száz kilométerre található Deraa városában. Az ülősztrájk ellen éles lőszert vetett be a rendőrség, hatan meghaltak.

A szíriai rendőrök erőszakkal próbálták meg szétzavarni a tüntetőket szerda hajnalban a Damaszkusztól 100 kilométerre délre található Deraa városban. Legalább hat ember maradt holtan a helyszínen.

Szemtanúk beszámolója szerint az óvárosi Omari mecset körül ülősztrájkoló kormányellenes tüntetők ellen könnyfakasztó gránátokat és éles lőszert vetett be a rendőrség. Legalább hat embert, köztük egy, a sebesültek segítségére siető orvost lőttek le a rendőrök. A környéken nincs áram és nem működnek a telefonok sem.

A meggyilkoltak között van Ali Ghasszab al-Mahamid elismert orvos is, aki azért ment a biztonsági erők által tűz alá vett Omari mecsetbe, hogy segítsen a korábbi lövöldözésekben megsérült tüntetőkön. A biztonsági erők megrohamozták a mecsetet, melyben a Reuters szerint azt kiáltozták a rendőrök felé: "Testvér, ne lőj! Ez az ország elég nagy mindkettőnk számára!"

Előzőleg egy emberjogi aktivista közölte, hogy legalább öt tüntető vesztette életét, és több tucatnyi sebesült meg a rendőrök rohamában. "Kikapcsolták az áramot, és azonnal jöttek a lövések" - mondta.

A rendszerellenes tüntetések szerdán már a hatodik egymást követő napja tartanak Deraában, a stratégiai fontosságú Haurán-fennsíkon álló nagyvárosban. A rendfenntartók péntek óta immár tíz embert öltek meg a városban oszlatás közben.

A szíriai tiltakozáshullám március 15-én, egy Facebook-felhívás nyomán kezdődött, több városban voltak tüntetések. Az elégedetlenkedők a 48 éve hatályos, rendkívüli állapotokat elrendelő törvény eltörlését, a politikai elítéltek szabadon engedését, politikai szabadságjogokat és a korrupció beszüntetését követelik.

A deraaiak kedden közölték, hogy mindaddig a mecsetnél maradnak, amíg követeléseiket nem teljesíti a kormány. A jelentős létszámú biztonsági erővel körülvett mecsetet a tüntetők saját testükkel védik, hogy megakadályozzanak egy esetleges támadást. Délután már sátrakat vertek fel, hogy itt éjszakázzanak.

A hatalomellenes megmozdulások komoly kihívást jelentenek Basir Asszad szíriai államfőnek, aki 11 éve - apja halála óta - áll az ország élén. Bár végrehajtott néhány, a nyitás irányába mutató reformot, a befolyásos titkosszolgálattal biztosított tekintélyuralmi rendszert egyáltalán nem érintették a változások.

A 20 milliós országban 1963 óta áll a hatalom élén a Baasz párt, s azóta van érvényben a rendkívüli állapot is.

 

A szíriai Deraa városában több napja tartanak tüntetéseket a kormányzat ellen
Protesters gather near the Omari Mosque in the southern old city of Deraa in this picture taken with a mobile phone March 22, 2011. Hundreds of people marched in southern Syria for a fifth straight day on Tuesday, protesting against the government of President Bashar al-Assad and shouting "Freedom, freedom. Peaceful, peaceful." Protesters gathered near the Old Omari mosque in Deraa and in the nearby town of Nawa in the strategic Hauran plateau, close to the border with Jordan, catching a wave of Arab unrest that has toppled leaders in Tunisia and Egypt. REUTERS/Khaled al-Hariri (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.