Szíria visszaszólt az Arab Ligának
A miniszter szerint a kilátásba helyezett szankciók Damaszkusz mellett más arab államoknak is súlyos kárt fognak okozni. Mindazonáltal nem számol azzal - mondta -, hogy minden arab állam betartaná a büntetőintézkedésekről várható döntést. "Valójában egészen biztosak vagyunk abban, hogy egyes államok nem fognak ebben részt venni" - fűzte hozzá.
A 22 országot tömörítő pánarab szervezet csütörtökön újabb ultimátumot intézett a tagságából november 12-én felfüggesztett Szíriához, felszólítva az ellenzékével szemben fegyveresen fellépő damaszkuszi vezetést, hogy péntek délig engedje be az országba az Arab Liga megfigyelőit, ellenkező esetben szankciókra számíthat. A tervezett ötszáz fős misszió az ország belpolitikai válságának megoldását célzó, a szervezet által előterjesztett rendezési terv végrehajtását felügyelné.
A szíriai vezetés, amely brutális eszközökkel próbálja letörni tiltakozó ellenzékét, egyre jobban elszigetelődik a nemzetközi közösségen belül. Az Egyesült Államok és az Európai Unió már kemény gazdasági szankciókat vezetett be ellene, az Arab Liga külügyminiszterei pedig szombaton készülnek dönteni Szíria elleni büntetőintézkedésekről, amelyek kimondják a halálos ítéletet az ország gazdasága felett.
A szankciókkal kapcsolatban Mohamed Nidál as-Saar azt mondta, hogy Szíria megpróbál felkészülni a szankciók miatt várható súlyos gazdasági válságra. Legújabb kori történelmünknek ez a legsúlyosabb válsága, mivel közvetlenül érint minden szíriai polgárt, az utca emberét, a gyárakat és a kereskedelmi szektort - mindenkit érint, és ez teljesen igazságtalan - vélekedett.
Szerinte azonban a válságot kezelni lehet majd a belföldi termelés fokozásával. Nagyobb arányban kell majd saját erőforrásainkra hagyatkoznunk - mondta a miniszter. Ennek érdekében fejleszteni kell az elhanyagolt mezőgazdaságot és az élelmiszeripart, s újra kell nyitni azokat az üzemeket, amelyeket a Törökországgal kötött szabadkereskedelmi egyezmény nyomán kényszerültek leállítani - tette hozzá.