Szíria: órákon belül mehetnek az ENSZ-megfigyelők
Az érkező hírek tanúsága szerint Szíriában gyakorlatilag vége annak a törékeny tűzszünetnek, amely csütörtökön lépett életbe Basár el-Aszad elnök rezsimje és az ellenzék között. Az ország harmadik legnagyobb városában, a hónapok óta ostrom alatt alatt álló Homszban a kormányerők egy lakónegyedet vettek össztűz alá, ahol gyanújuk szerint ellenzékiek bujkálnak, Aleppóban pedig egy temetési menetre lőttek a biztonságiak. Országszerte 17 ember halt meg a fegyveres incidensekben.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsában eközben határozat készül egy 20-30 fős megfigyelőcsoport Szíriába küldéséről, amelynek feladata a tűzszünet betartatása lenne. Ha ezt a határozatot elfogadják, a megfigyelők órákon belül indulhatnak a közel-keleti ország felé.
A határozat egyébként minden érintettet fegyvernyugvásra szólít fel, kiemelve, hogy a felelősség e tekintetben főként Damaszkusz vállán nyugszik. Egyébként a dokumentum puszta léte is vereség az Aszad-rezsim számára, úgy tűnik ugyanis, hogy a BT többi tagjának sikerült meggyőzniük Oroszországot arról, hogy hátráljon ki Aszad mögül – legalábbis ahhoz, hogy a saját népe ellen folytatott háború feladására kényszerítsék a szír elnököt. Moszkvának katonai támaszpontja van Szíriában, nem beszélve arról az ötmilliárdos fegyverüzletről, amelyet a rezsimmel kötött, így Kínával karöltve januárban még simán megakadályozta, hogy a BT elítélő határozatot hozzon Damaszkuszról. Azóta az orosz álláspont változóban van: a Kreml kucsszerepet vállalt abban, hogy rávegye Aszadékat az ENSZ-béketervének elfogadására, amelyet Kofi Annan volt főtitkár, jelenlegi különmegbízott dolgozott ki.