Szíria: Obama megnyerte a republikánusokat

John Boehner képviselőházi elnök a megtorló csapás támogatására szólította fel párttársait a jövő hétfői kongresszusi szavazás előtt. A szír elnök megfenyegette Franciaországot.

Harmadik éve ölik egymást a szembenálló felek Szíriában, de vannak, akik mindenkinek útban vannak. A civilek ők, akikből egyre nagyobb számban lesznek menekültek. – Öli odaát a kurdokat a al-Nuszra Front és az al-Kaida – fakadt ki a New York Times egy minapi észak-iraki riportjában a dzsihádista szervezetekre utalva Amdzsad Szulejman, a határon átjutott szíriai kurd menekült, míg társai a kormányerők támadására, vagy egyszerűen csak élelmiszer- és vízhiányra panaszkodtak. Bár a menekülttáborokban sem éppen szállodai körülményekre kell számítaniuk, sokaknak minden nélkülözés és kényelmetlenség dacára a túlélést jelentheti az egyensátor. Kedden már minden idők legnagyobb menekültválságáról beszélt a BBC-nek Antonio Guterres, az ENSZ menekültügyi főbiztosa, volt portugál kormányfő, miután az általa vezetett hivatal, a UNHCR adatai szerint elérte a kétmilliót a konfliktus külföldre távozott menekültjeinek száma. – Két év kellett az első egymillió menekülthöz, míg hat hónap a másodikhoz – figyelmeztetett Guterres, hozzátéve: a szakemberek az év végére hárommillió menekültre számítanak. A külföldre menekültek 97 százalékát a szomszédos országok fogadják, bár messzebbre, Európába is eljutnak sokan. A legnagyobb befogadók közül Libanon 720 ezer, Jordánia 520 ezer, míg Törökország 464 ezer főt szállásol el a UNHCR friss adatai szerint. Irakba (172 ezer) sokan a szíriai kurd közösségből menekülnek. Ha hozzávesszük a lakhelyüket szülőföldjükön belül elhagyni kényszerült 4,25 millió további főt, azzal a szíriaiak adják a világ legnagyobb menekültközösségét. Az ország lakossága tavalyi becslések szerint 22,5 millió fő volt.

Szír menekültek Jordánia egyik menekülttáborában, Mafrakban. Év végére hárommillióan lehetnek
Syrian refugees walk on the main market street at Al-Zaatri refugee camp in the Jordanian city of Mafraq, near the border with Syria September 1, 2013. REUTERS/Muhammad Hamed (JORDAN - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)

Ugyancsak ENSZ-adatok szerint a halottak száma pedig átlépte a százezret, de ezt árnyalta egy szíriai emberjogi szakértő keddi nyilatkozata. „A szíriai háború civil halottainak a hivatalos száma jelenleg 105 ezer, de úgy véljük, a szám már félmilliónál járhat. Ha csak a Szabad Szíriai Hadseregnek és Bassár el-Aszad elnök csapatainak elesett katonáit számoljuk is hozzá, akkor is már legalább 300 ezer halottról beszélhetünk jelenleg” – mondta el a Mááriv című izraeli lapnak Abu Abd el-Sami szíriai emberi jogi szakértő, akit az MTI idézett.

Eközben Washington a jobb kongresszusi fogadtatás érdekében a szíriai csapásról szóló határozattervezet átdolgozására, Barack Obama pedig európai útja első állomásaként svédországi látogatására készült, ahol – az amerikai elnök számára némiképp kellemetlenül – a Reinfeldt-kormány ellenzi az intervenciót. Obama képviselőházi vezetőket fogadva kedden kijelentette: biztos benne, hogy a kongresszus támogatni fogja. Egyben „korlátozott és arányos” csapásról beszélt. A támadás támogatására szólította fel párttársait John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke, Eric Cantor, a képviselőházi republikánus többség vezetője, és „feltételesen”, de nem más, mint a 2008-as elnökválasztási ellenfél, John McCain is. Az arizonai szenátor a maga részéről nemrég arról beszélt, hogy az Egyesült Államoknak egyszerűen ki kellene nyírnia Aszadot.

Obama fő európai támogatója, Franciaország politikai elitje ezzel párhuzamosan pártállástól függetlenül egy emberként utasította vissza azokat a burkolt fenyegetéseket, amelyekre Aszad egy Le Figarónak adott interjúban utalt. Ebben a szír elnök a többi közt azt mondta: „Abban a mértékben, amennyire a francia állam ellenséges a szíriai néppel szemben, ez az állam ellenségévé válik. Természetesen negatív kihatásai lesznek majd ennek Franciaország érdekeltségeire”.  A francia politikusok nyilatkozataikban visszautasították, hogy országukra ilyen módon nyomást lehessen gyakorolni, „őrült, cinikus diktátorként” beszéltek Aszadról. A Le Figaro tudósítója – akit az elnök nem palotájában, látható biztonsági kíséret nélkül fogadott – szerint Aszad azt akarhatta megmutatni, hogy „nem bunkerban rejtőzik”, kész a konfrontációra, nyugtalanságot csak akkor árult el, amikor Obamával való szembehelyezkedése került szóba. Párizsban a parlament szerdán tart vitát a szíriai beavatkozásról. A hírek szerint Francois Hollande elnök nem zárja ki a szavazást sem, annak ellenére, hogy az alkotmány nem kötelezi erre.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.