Szíria: Kerry cselekvésre szólította fel az ENSZ Biztonsági Tanácsát
Létfontosságú a nemzetközi közösség számára, hogy kiálljon és a lehető legerősebb megfogalmazásban emeljen szót a kikényszeríthető cselekvés mellett annak érdekében, hogy a világ megszabaduljon Szíria vegyi fegyvereitől - mondta az amerikai külügyminiszter. Kerry nyilatkozatában rámutatott, hogy az ENSZ vegyifegyver-szakértőinek jelentése - noha mandátuma nem erről szólt - egyértelműen azt bizonyította: az Aszad-rezsim felelős a Damaszkusz környékén augusztus 21-én elkövetett vegyifegyver-támadásért.
A dokumentum ugyanis rámutatott, hogy a incidens során milyen típusú lövedékeket és szaringázt vetettek be, ilyenekkel azonban a szíriai felkelők nem rendelkeznek. „Ez nem bonyolult. Amikor azt mondtuk, hogy tudjuk, mi az igazság, úgy is gondoltuk" - mondta. Kerry ezzel, anélkül, hogy kiejtette volna Vlagyimir Putyin nevét, az orosz elnöknek arra az állítására válaszolt, hogy a vegyi támadást a lázadók hajtották végre.
Az amerikai diplomácia vezetője kérdésre válaszolva pozitívnak minősítette Haszan Róháni iráni elnöknek az utóbbi időben tett kijelentéseit, de - mint mondta - „mindent próbának kell alávetni”. Kerry egyúttal a Fehér Ház hatáskörébe utalta annak a felvetésnek a megválaszolását, hogy létrejöhet-e a jövő héten, az ENSZ-közgyűlés New York-i általános vitájának alkalmából egy amerikai–iráni csúcstalálkozó. John Carney, a Fehér Ház szóvivője hétfőn úgy nyilatkozott, hogy nem terveztek ilyen találkozót, csütörtökön viszont már azt mondta, hogy „lehetséges, de mindig is lehetséges volt”.
Kerry csütörtökön Washingtonban tárgyalt kínai kollégájával, Vang Jivel, Pekinget pedig arra biztatta, hogy vállaljon pozitív és konstruktív szerepet az ENSZ Biztonsági Tanácsában a Szíriáról meghozandó határozatról folyó vitában. Kerry a megbeszélés előtt kijelentette: Washington nagyra becsüli azt, hogy Kína támogatja a politikai megoldást, az egyetlen megoldást, amely végeredményben rendelkezésre áll és lehetséges. Emlékeztetett azonban arra, hogy a két ország között vannak nézetkülönbségek, nem értenek egyet abban, hogy a nemzetközi közösségnek miként kell válaszolnia arra, hogy a szíriai rezsim vegyi fegyvereket vetett be.
Vang közölte, hogy nyitott az olyan, a kétoldalú kapcsolatokban kényes kérdések megvitatására, mint Szíria, az észak-koreai atomprogram, a klímaváltozás és a kibernetikai biztonság. A kínai külügyminiszter üdvözölte a szíriai vegyi fegyverek nemzetközi ellenőrzés alá vonásáról megkötött amerikai-orosz megállapodást, amelyet jóvá kell hagynia a Vegyifegyver-tilalmi Szervezetnek is. Ennek vezetése pénteken ül majd össze, s Vang szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának el kell fogadnia és támogatnia kell annak döntését.
Az ENSZ BT-ben vétójoggal rendelkező Kína határozottan ellenezte, hogy az Egyesült Államok csapást mérjen Szíriára a Damaszkusz környékén augusztus 21-én végrehajtott vegyi támadás miatt. Peking Moszkvával együtt megakadályozta, hogy a világszervezet fellépjen Damaszkusszal szemben.
Vang hangot adott meggyőződésének, hogy sikerül megállapodnia Kerryvel az Észak-Korea nukleáris leszereléséről folytatott hathatalmi tárgyalások újraindításában. Washington álláspontja szerint Phenjannak ehhez előbb kötelezettséget kell vállalnia, hogy lemond nukleáris fegyvereiről.