Szíria: jöhet az ENSZ?
A vasárnapi összetűzésekben 11 ember vesztette életét, és a halálos áldozatokon túl 20 sebesültje is van a tűzharcnak a hadsereg soraiban. Kilenc katona átállt a dezertőrökhöz - tette hozzá az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH). Az összecsapásokra Bászr al-Harir városban került sor.
A szervezet szerint harcok voltak a tartomány Dáel városában is, és ezek még vasárnap napközben is tartottak.
Szombaton napközben 21 civil vesztette életét különböző erőszakcselekményekben az országban az OSDH szerint. Tizenhét emberrel ellenzéki tüntetéseken végeztek a biztonsági erők, négy pedig egy kormánypárti megmozdulás elleni gránáttámadásban halt meg.
Az Arab Liga külügyminiszterei vasárnap ülnek össze, hogy megvitassák a Szíriában tevékenykedő megfigyelő misszió első következtetéseit a közel-keleti ország helyzetéről. Tárgyalni fog a pánarab szervezet arról a katari javaslatról is, amely az ENSZ emberi jogi szakértőinek a bevonásáról szól. Utóbbiak azt lennének hivatottak értékelni, teljesíti-e Basár Asszad elnök rezsimje az Arab Liga éltal kialkudott békemegállapodásban vállalt kötelezettségeit. Az Arab Ligát a misszió kezdete óta elkíséri a vád, hogy szemet huny a szíriai hadsereg megtorló akciói felett, és így voltaképpen csak legitimálja Damaszkusz fellépését az ellenzékkel szemben.
Pénteken a szíriai főváros nagyszabású merénylet színhelye volt. Hatósági bejelentések szerint az ellenzéki tüntetéseknek otthont adó Midan negyedben öngyilkos merénylő robbantott fel egy rendőrségi buszt, és a biztonsági erők 26 tagjával sikerült végeznie. Az áldozatokat állami ceremónia keretében szombaton temették el: feltűnő volt, hogy a koporsókat zászlókkal borították, a tömeg pedig kormány- és Asszad-párti jelszavakat skandált. Ellenzéki vádak szerint a pénteki és egy két héttel korábbi, 44 halottal járó merényletet is a kormány szervezett meg.