Szíria: Iránt és az oroszokat győzködik
Brahmini szerint egy tűzszünet elősegítené a politikai párbeszédet. Az ENSZ közvetítője regionális körútja keretében utazott el Teheránba, ahol a vezetés magas rangú képviselőivel találkozott. A közel-keleti körút célja valamiféle minimális kompromisszumot kicsiholni a régió országaiból ahhoz, hogy véget érjen az erőszak, és Bassár el-Aszad elnök rezsimje érdemi párbeszédet kezdjen az ellenzékkel. Brahmini a múlt héten a szír felkelők oldalán álló Szaúd-Arábiát és Törökországot, ezen a héten a rezsimpárti Irán után Irakot próbálja meggyőzni a tűzszünet szükségességéről.
Eközben Aleppóban a rezsim hadserege visszafoglalta az Omajjád nagymecsetet a felkelőktől. Az Aleppo óvárosában lévő nagymecset látványosan megsérült a hétvégi harcokban. Ahogy az állami televízió jelentette, Aszad a visszafoglalás után azonnal parancsot adott a világörökség részét képező épület restaurálására. (Azt egyelőre felbecsülni sem lehet, hogy a másfél éve tartó forradalom mekkora pusztítást végzett a szíriai zsidó, a keresztény és a muzulmán műemlékek között.) A hadsereg egyébként tagadja, hogy Aleppóban is máshol is kazettás bombákat vetettek be a felkelők ellen.
Az Európai Unió hétfőn szigorított a Damaszkusz elleni szankciókon. Az új intézkedések célja, hogy tovább szűküljenek a rezsim valutabevételei. Az EU külügyminisztereinek három és fél órás találkozóján Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is részt vett: Guido Westerwelle német külügyminiszter hangoztatta, hogy a háborús veszély Szíriában napról napra növekszik, és ez Moszkvának sem lehet érdeke. Laurent Fabius, a francia diplomácia irányítója ehhez hozzáfűzte: jelen pillanatban semmi sem lehet rosszabb forgatókönyv, mint hogy a belső konfliktus török–szír háborúvá szélesedik ki.