Horror horror után

Szíriában az ENSZ megfigyelőcsoportja 13 megkötözött, közelről agyonlőtt ember holttestére talált rá, alig pár nappal a hulai vérengzés után. Törökország is a szír diplomaták kiutasítása mellett döntött, Moszkva viszont jelezte, nem fogja többé átengedni a Szíriát elítélő határozatokat az ENSZ Biztonsági Tanácsában.

Damaszkusz több külvárosában csaptak össze a hadsereg egységei és lázadó fegyveres csoportok, helyszíni beszámolók szerint több robbanás is hallatszott a környéken. A legsúlyosabb harcok a szír főváros Sitt Zeinab nevű negyedében voltak. A londoni székhelyű szír emberi jogi megfigyelőközpont úgy tudja, hogy az összecsapásokban összesen harminckilencen vesztették életüket, köztük tizenöt katona.

Eközben Robert Mood tábornok, a Szíriában tevékenykedő ENSZ-megfigyelők parancsnoka bejelentette, hogy alig pár nappal a 108 halálos áldozatot követelő hulai mészárlás után még 13 kivégzett ember holttestére bukkantak Deir-ez-Zor tartományban. A norvég vezérőrnagy elmondta, hogy mindegyik holttestnek hátra volt kötve a keze, és néhányukat közvetlen közelről lőtték agyon. Az ellenzéki aktivisták szerint civilekről van szó.

A hulai mészárlásra válaszul további országok jelentették be, hogy kiutasítják a náluk akkreditált szír diplomatákat. Szerdán a nyugati országok nyomdokain Japán és Törökország szólította fel távozásra az ottani szír nagyköveteket. Francois Hollande francia elnök pedig egy tévényilatkozatában lehetségesnek mondta a külföldi katonai beavatkozást Szíriában, ezt azonban biztonsági tanácsi felhatalmazáshoz kötötte. A damaszkuszi rezsim legfőbb szövetségeseinek számító Moszkvát és Pekinget Hollande szerint meg kell győzni arról: „nem lehet tovább tűrni, hogy Bassár el-Aszad tovább mészárolja saját népét”. Gennagyij Gatilov orosz helyettes külügyminiszter szerdán kategorikusan kizárta, hogy országa a jövőben hozzájáruljon egy Szíriát elítélő ENSZ-határozathoz. Gatilov szerint Aszad diplomatáit kiutasítani kontraproduktív dolog, hiszen az nem több a kulcsjelentőségű kommunikációs csatornák elzárásánál.

Az ENSZ BT hétfőn határozatban marasztalta el Aszad rezsimjét a Hulában végrehajtott vérengzésért. Ennek elfogadásába vétójoggal rendelkező BT-tagként ugyan Oroszország is belement, később hangoztatva azonban, hogy az ellenzék is felelős a 108 ember – köztük 49 gyerek és 34 nő – meggyilkolásáért. Szemtanúk és túlélők szerint a Homsz közeli településen az Aszadhoz hű alavita milícia, a sabiha rendezett vérengzést.

Szerdán Jean-Marie Guehenno, Kofi Annan helyettese számol be a BT előtt a különleges Szíria-ügyi megbízott damaszkuszi tárgyalásairól, az ENSZ emberi jogi tanácsa elé pedig pénteken kerül a hulai mészárlás ügye.

ENSZ-megfigyelők Damaszkuszban. Nem lehet tovább tűrni
Members of the United Nations observers mission in Syria return to a hotel in Damascus, May 30, 2012. REUTERS/Khaled al-Hariri (SYRIA - Tags: POLITICS MILITARY CIVIL UNREST)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.