Szíria: egyelőre nem vizsgálódnak az ENSZ szakértői
A szír ellenzék csütörtökön azt követelte az ENSZ-től, hogy a Szíriában vizsgálódó szakértők azonnal menjenek a szerdai vegyi fegyveres támadás helyszínére. Az ellenzék szerint a kormánypárti csapatok egy bombatámadás során Gúta régióban mérgesgázt is használtak, ami miatt 500 – 1300 ember – köztük sok nő és gyerek – halhatott meg. Az áldozatokat ellátó orvosok szerint a tünetek szarin gázra utalnak. Aszad elnök erői azóta is folyamatosan támadják a főváros körüli, felkelők kezén lévő területeket.
Az ENSZ szakértő csapata három helyszínen vizsgálódik, a Szíriai Nemzeti Koalíció szerint azonban az ENSZ Biztonsági Tanácsának változtatnia kellene a misszió feladatain. A szír rezsim csak három helyszín kivizsgálására adott engedélyt, és egyelőre az ENSZ BT sem döntött a hivatalos vizsgálatról, inkább „tisztázást” kíván az incidenssel kapcsolatban.
Ugyan több mint harminc tagállam azt akarja, hogy az Ake Sellstrom vezette csapat minél előbb a helyszínre menjen, Oroszország és Kína azonban megakadályozta a szervezet tegnapi rendkívüli ülésén, hogy ezt a követelést az ENSZ BT hivatalosan is kinyilvánítsa. Laurent Fabius francia külügyminiszter szerint a nemzetközi közösségnek erővel kell válaszolnia, ha bebizonyosodik, hogy a szír rezsim valóban vegyi fegyvert vetett be szerdán.
A szír hadsereg tagadja, hogy vegyi fegyverhez nyúltak volna, és a szír tájékoztatási miniszter is illogikusnak nevezte, hogy a kormány akkor vetett volna be vegyi fegyvert, amikor az ENSZ szakértői éppen ott vannak. Az Aszadot támogató Irán szerint is lehetetlen, hogy a szír rezsim legyen a vegyi fegyveres támadás mögött.
Eközben Szíriában egyre kevesebb reményt fűznek a külföldi segítséghez. Egy Reutersnak nyilatkozó helyi aktivista szerint Gútában az emberek már nem bíznak semmiféle szakértői csoportban sem. Az ENSZ csapata ugyanis csupán hét kilométerre van a helyszíntől. – Amíg ők a kávéjukat isszák a szállodájukban, addig minket kiirtanak mérgesgázzal – mondta az aktivista.
Gúta régió főleg szunniták lakta terület. A Bassár al-Aszad elnök ellen harcoló felkelők nagy része is szunnita, míg az elnök és belső köre a síita iszlám alavita irányzatához tartozik.