Szíria: A NATO szerint is reagálni kell
Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár szerint a nemzetközi közösség nem nézheti tétlenül a Szíriában történteket. Hétfői sajtótájékoztatóján azt is elmondta, hogy szerinte erről egyetértés van az észak-atlanti szövetségesek között, jelentette az MTI. A NATO-főtitkár úgy vélekedett, a tagországok egyetértenek abban: határozott reakcióra van szükség annak érdekében, hogy megakadályozzák a vegyi fegyverek jövőbeni alkalmazását, de arról még nem született döntés, hogy milyen válasz szülessen az augusztus 21-i, Damaszkusz környéki vegyi támadásra. - Határozott véleményem, hogy a nemzetközi közösségnek lépnie kell, mert különben a világ minden diktátora úgy gondolhatja, hogy szabadon használhat vegyi fegyvereket - hangsúlyozta Rasmussen, aki arra is kitért, hogy a NATO demokráciák szövetsége, a demokratikus döntéshozatal pedig időnként időigényes lehet.
A főtitkár szavai azért is lényegesek, mert - mint arra a The New York Times szombati szerkesztőségi cikke felhívta a figyelmet - 2011-ben a líbiai intervenció nem csak az ENSZ BT, hanem az atlanti szövetség támogatását is élvezte. Ezzel együtt most több meghatározó NATO-tagállam, így Németország vagy Olaszország is jelezte, ENSZ-felhatalmazás nélkül nem támogatja a csapásokat Szíriára. A briteknél pedig a múlt héten a parlamentben bukott el a Cameron-kormány terve. Igaz, a hétfői brit lapokban megjelent nyilatkozatok nyomán egyre nagyobb nyomás nehezedik a londoni kormányra a szíriai beavatkozás elvetésének újragondolása érdekében, amelyet vezető kormánypárti politikusok is szorgalmaznak. Londoni stratégiai elemzők szerint a hagyományos brit-amerikai viszonyrendszerben is komoly károkat okozhat a parlamenti döntés. Rasmussen azt is világossá tette, nem számít arra, hogy a NATO szerepet játszhat a válságban, idézte szavait a Le Monde.
Újságírók arról is faggatták Brüsszelben a NATO-főtitkárt, hogy nem tartja-e aggasztónak az interneten keringő információkat és felvételeket, amelyek azt sugallják, hogy a szíriai felkelők is rendelkezhetnek vegyi fegyverrel, és esetleg ők hajthatták végre a támadást. Rasmussen elmondta, hogy nem rendelkezik ilyen információval, a rendelkezésére álló bizonyítékok arra utalnak, hogy a vegyi fegyveres támadást a kormányerők hajtották végre. - Nemcsak arról vagyok meggyőződve, hogy vegyi támadás történt, erről mindenki láthatta az elborzasztó felvételeket, hanem személy szerint arról is, hogy azért a szíriai rezsim a felelős - jelentette ki Rasmussen. A NATO-főtitkára úgy vélekedett: ha a nemzetközi közösség válasza a Szíriában történtekre az lesz, hogy katonai akció indul, akkor a hadművelet gyors, rövid és célzott lesz.
Rasmussen a hétvégén Vilniusba utazik, ahol az uniós miniszterekkel is egyeztetni fog arról, hogyan működhet együtt a NATO és az Európai Unió. A litván fővárosba tart John Kerry amerikai külügyminiszter is, aki azt tervezi, hogy uniós diplomatákkal egyeztet, Rómában pedig az Arab Liga vezetőivel találkozik. Az unió tagállamai közül egyedül Franciaország támogatja egyértelműen a mielőbbi katonai beavatkozást Szíriában, emlékeztet a távirati iroda. Amerikai sajtójelentések szerint az Obama-kormány „maximális sebességre” kapcsolt, hogy minél nagyobb támogatást tudjon maga mögött egy tervezett akcióhoz, mielőtt a jövő héten összeül a kongresszus a kérdés megvitatására. A francia parlament most szerdán tart vitát. A képviselők szintén a gáztámadás bizonyítékaira kíváncsiak.
Oroszországot nem győzték meg Washington bizonyítékai, amelyek állítólag azt tanúsítják, hogy a szíriai kormány vegyi fegyvert vetett be - jelentette ki Szergej Lavrov. Az orosz külügyminiszter szerint a felvételeket illetően „sok a következetlenség és az abszurditás”. Lavrov Kerry kijelentéseit megkérdőjelezve azt mondta: „bemutattak nekünk valamiféle számításokat, amelyek semmilyen konkrétumot nem tartalmaztak: sem földrajzi koordinátákat, sem neveket, sem annak bizonyítékait, hogy azokat szakemberek készítették, és semmilyen magyarázatot arra, hogy szakértők sokasága komolyan kételkedik az interneten keringő videofelvételekben”.
Moszkva eközben felderítő hajót küldött a Földközi-tenger keleti medencéjébe, az orosz hadiflotta főparancsnoka szerint több mint nyolcvan hadihajójuk járőrözik a világ tengerein. Megszólalt Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó elnöke is egy genfi konferencián, aki szerint a Szíria elleni amerikai katonai beavatkozás borzasztó következményekkel járhat, s arra szólította fel Obama elnököt, hogy vegye figyelembe a nemzetközi közvéleményt. Kína ugyancsak komoly aggodalmát fejezte ki bármilyen egyoldalú katonai lépéssel kapcsolatban a pekingi külügyminisztérium hétfői tájékoztatóján. Fejszal Mekdad szíriai külügyminiszter-helyettes azt mondta a BBC-nek, az országa elleni támadás az al-Kaida és szövetségesei támogatását jelentené.