Szíria: A NATO szerint is reagálni kell

Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár szerint a nemzetközi közösség nem nézheti tétlenül a Szíriában történteket. Hétfői sajtótájékoztatóján azt is elmondta, hogy szerinte erről egyetértés van az észak-atlanti szövetségesek között. Oroszországot nem győzték meg Washington bizonyítékai.

Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár szerint a nemzetközi közösség nem nézheti tétlenül a Szíriában történteket. Hétfői sajtótájékoztatóján azt is elmondta, hogy szerinte erről egyetértés van az észak-atlanti szövetségesek között, jelentette az MTI. A NATO-főtitkár úgy vélekedett, a tagországok egyetértenek abban: határozott reakcióra van szükség annak érdekében, hogy megakadályozzák a vegyi fegyverek jövőbeni alkalmazását, de arról még nem született döntés, hogy milyen válasz szülessen az augusztus 21-i, Damaszkusz környéki vegyi támadásra. - Határozott véleményem, hogy a nemzetközi közösségnek lépnie kell, mert különben a világ minden diktátora úgy gondolhatja, hogy szabadon használhat vegyi fegyvereket - hangsúlyozta Rasmussen, aki arra is kitért, hogy a NATO demokráciák szövetsége, a demokratikus döntéshozatal pedig időnként időigényes lehet.

Egy felkelő nézi fiaival Obama beszédét Damaszkusz elővárosában. Egy hét vicc?
A Free Syrian Army fighter watches U.S. President Barack Obama's speech with his family in Ghouta, Damascus August 31, 2013. Obama on Saturday backed away from an imminent military strike against Syria to seek the approval of the U.S. Congress, in a decision that likely delays U.S. action for at least 10 days. REUTERS/ Mohamed Abdullah (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT TPX IMAGES OF THE DAY)

A főtitkár szavai azért is lényegesek, mert - mint arra a The New York Times szombati szerkesztőségi cikke felhívta a figyelmet - 2011-ben a líbiai intervenció nem csak az ENSZ BT, hanem az atlanti szövetség támogatását is élvezte. Ezzel együtt most több meghatározó NATO-tagállam, így Németország vagy Olaszország is jelezte, ENSZ-felhatalmazás nélkül nem támogatja a csapásokat Szíriára. A briteknél pedig a múlt héten a parlamentben bukott el a Cameron-kormány terve. Igaz, a hétfői brit lapokban megjelent nyilatkozatok nyomán egyre nagyobb nyomás nehezedik a londoni kormányra a szíriai beavatkozás elvetésének újragondolása érdekében, amelyet vezető kormánypárti politikusok is szorgalmaznak. Londoni stratégiai elemzők szerint a hagyományos brit-amerikai viszonyrendszerben is komoly károkat okozhat a parlamenti döntés. Rasmussen azt is világossá tette, nem számít arra, hogy a NATO szerepet játszhat a válságban, idézte szavait a Le Monde. 

Újságírók arról is faggatták Brüsszelben a NATO-főtitkárt, hogy nem tartja-e aggasztónak az interneten keringő információkat és felvételeket, amelyek azt sugallják, hogy a szíriai felkelők is rendelkezhetnek vegyi fegyverrel, és esetleg ők hajthatták végre a támadást. Rasmussen elmondta, hogy nem rendelkezik ilyen információval, a rendelkezésére álló bizonyítékok arra utalnak, hogy a vegyi fegyveres támadást a kormányerők hajtották végre. - Nemcsak arról vagyok meggyőződve, hogy vegyi támadás történt, erről mindenki láthatta az elborzasztó felvételeket, hanem személy szerint arról is, hogy azért a szíriai rezsim a felelős - jelentette ki Rasmussen. A NATO-főtitkára úgy vélekedett: ha a nemzetközi közösség válasza a Szíriában történtekre az lesz, hogy katonai akció indul, akkor a hadművelet gyors, rövid és célzott lesz.

Rasmussen a hétvégén Vilniusba utazik, ahol az uniós miniszterekkel is egyeztetni fog arról, hogyan működhet együtt a NATO és az Európai Unió. A litván fővárosba tart John Kerry amerikai külügyminiszter is, aki azt tervezi, hogy uniós diplomatákkal egyeztet, Rómában pedig az Arab Liga vezetőivel találkozik. Az unió tagállamai közül egyedül Franciaország támogatja egyértelműen a mielőbbi katonai beavatkozást Szíriában, emlékeztet a távirati iroda. Amerikai sajtójelentések szerint az Obama-kormány „maximális sebességre” kapcsolt, hogy minél nagyobb támogatást tudjon maga mögött egy tervezett akcióhoz, mielőtt a jövő héten összeül a kongresszus a kérdés megvitatására. A francia parlament most szerdán tart vitát. A képviselők szintén a gáztámadás bizonyítékaira kíváncsiak.

Oroszországot nem győzték meg Washington bizonyítékai, amelyek állítólag azt tanúsítják, hogy a szíriai kormány vegyi fegyvert vetett be - jelentette ki Szergej Lavrov. Az orosz külügyminiszter szerint a felvételeket illetően „sok a következetlenség és az abszurditás”. Lavrov Kerry kijelentéseit megkérdőjelezve azt mondta: „bemutattak nekünk valamiféle számításokat, amelyek semmilyen konkrétumot nem tartalmaztak: sem földrajzi koordinátákat, sem neveket, sem annak bizonyítékait, hogy azokat szakemberek készítették, és semmilyen magyarázatot arra, hogy szakértők sokasága komolyan kételkedik az interneten keringő videofelvételekben”.

Moszkva eközben felderítő hajót küldött a Földközi-tenger keleti medencéjébe, az orosz hadiflotta főparancsnoka szerint több mint nyolcvan hadihajójuk járőrözik a világ tengerein. Megszólalt Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó elnöke is egy genfi konferencián, aki szerint a Szíria elleni amerikai katonai beavatkozás borzasztó következményekkel járhat, s arra szólította fel Obama elnököt, hogy vegye figyelembe a nemzetközi közvéleményt. Kína ugyancsak komoly aggodalmát fejezte ki bármilyen egyoldalú katonai lépéssel kapcsolatban a pekingi külügyminisztérium hétfői tájékoztatóján. Fejszal Mekdad szíriai külügyminiszter-helyettes azt mondta a BBC-nek, az országa elleni támadás az al-Kaida és szövetségesei támogatását jelentené.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.