Szirénák és néma csend
Japán szerte csenddel és imával emlékeznek az egy évvel ezelőtti földrengésre és cunamira, amely több mint 19 ezer áldozatot és az utóbbi negyedszázad legnagyobb nukleáris katasztrófáját hagyta maga után.
Az észak-keleti Rikuzentakata városában több tucat ember gyűlt össze egy hatalmas, magányos fenyőfánál, hogy megemlékezzen az egy évvel ezelőtt történtekre. A fa csodával határos módon átvészelte a katasztrófát, azóta a túlélés szimbólumának tartják.
Az emlékezők közül sokan ellátogatták arra a helyre is, ahol régebben a házuk állt, vagy a barátaik laktak, és virágokat, valamint kisebb ajándékokat hoztak. A katasztróga után több települést nem az eredti helyén építettek fel, hanem magasabb fekvésű területeken.
Japán észak-keleti partjainál több helyen is tartottak megemlékezést, 14 óra 46 perckor - a tragédia pontos idjén - megszólaltak a szirénák, majd egy perces néma csenddel emlékeztek az áldozatokra.
A legnagyobb hivatalos emlékezést a tokioi Nemzeti Szímházban tartották, ahol jelen volt Akihito japán császár, Micsiko császárnné és Noda Josihiko miniszterelnök is, aki szerint a tragédia után egy még jobb Japánt építenek.
-Nem szabad, hogy elhalványuljanak az emlékek, remélem, hogy minden ember emlékezik az áldozatokra – mondta a 78 éves császár televíziós üzenetében.