Szír zászlót szaggattak a lázadók
Tévéfelvételek szerint a lázadók akkor tépték le a szír zászlót az épületről, amikor megpróbálták átvenni az irányítást a Tel Abyadnál lévő határátkelő ponton. A török hatóságok egyelőre nem tudták megmondani, hogy a Bassár el-Aszad elnök ellen harcoló lázadók elfoglalták-e az átkelőt. De azt kijelentették, hogy az elnök bármelyik pillanatban megindíthatja erőit a felkelők ellen. A török CNN által közölt felvételeken azonban nem lehetett látni kormánypárti katonákat. A török határ mentén a felkelők már két határátkelőt az irányításuk alá vontak, egy harmadik elfoglalása tovább erősítené a lázadók északi pozícióit.
Az átkelőhely törökországi oldalán a kormányzó Akcakale városában lévő irodája elrendelte, a környékbeli településeken egy napra függesszék fel a tanítást és a mezőgazdasági munkát is. – Rengeteg lövedék landolhat itt. Meg vagyunk ijedve. Múlt éjjel nem aludhattunk otthon, nem tudom, mit tegyünk – nyilatkozta egy férfi a török CNN-nek.
Állítólag tegnap éjjel több ablak is betört, egy török nő és a lánya pedig meghalt, mindkettőjüket egy eltévedt golyó találta el. Ankara egyelőre nem reagált a határ menti zavargásokra. A korábbi, hasonló incidenseket a török kormány élesen elítélte, és megpróbálta rávenni a NATO-t, hogy fegyveres erővel is lépjenek fel Szíriával szemben. Törökország áprilisban az ENSZ-nek jelentette, hogy öten megsérültek egy menekülttáborban, amikor a határ mentén tűzharc tört ki. Akkor Recep Tayyip Erdogan kormányfő megpróbálta kikényszeríteni a NATO 5. cikkelyének alkalmazását, mely szerint a szervezetnek kötelessége megvédenie tagjainak határait. A cikkely szerint ha egy tagállamot megtámadnak, akkor az olyan, minta az egész NATO-t érte volna támadás, és ez lehetővé teszi katonai erő bevetését is. Ezt eddig egyszer alkalmazták, a 2001. szeptember 11-ei merényletek után.
Erdogan egykor Aszad szövetségese volt, mára egyik legnagyobb kritizálójává vált, és megpróbálja segíteni az elnök ellenfeleit. Például befogadja a szír menekülteket, és engedélyezi az ellenzéknek, hogy török városokban találkozzanak.
Eközben Szíria nagyobb városaiban, Damaszkuszban és Aleppóban is folytatódtak a harcok. A főváros Hajar al-Aswad külvárosában a kormánypárti erőknek sikerült bekeríteniük a felkelőket, nem tudni, mi lesz az ott ragadt lakosokkal. Az állami média szerint a szír erők már rengeteg „terroristát” megöltek az összecsapások során. A videofelvételek alapján az Aszadot támogató csapatok légicsapásokkal és nehézfegyverekkel próbálják semlegesíteni a felkelőket.
Az Amnesty International (AI) jelentése szerint Idlib és Hama tartományokban a kormánypárti erők véletlenszerűen bombáznak, ezzel félelemben tartják a helyieket, és sok civilt meg is öltek. Az AI szerint ezekre a területekre kevés figyelem irányul, mert a középpontban Damaszkusz és Aleppo áll, pedig a kormánypárti erők itt is háborús bűnöket követnek el.