Szír menekültroham Kurdisztán felé
Csütörtökig hétezer, szombaton egy nap alatt tízezer ember menekült el Szíriából Irakba, Kurdisztán autonóm tartomány területére. A két országot összekötő peskaburi határon – írja az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságára (UNHCR) hivatkozva a BBC. Irakban már eddig is 154 ezer szír menekült regisztráltatta magát a Basár el-Aszad elnök ellen két és fél éve kitört polgárháború alatt. A mostani kurdisztáni roham nagyon váratlan, és egyelőre az UNHCR is csak találgat, hogy mi lehet az oka. A kurdisztáni hatóságok a teljesítőképességük határán dolgoznak az érkezők ellátásáért.
Szíria lakóinak tíz százaléka kurd. Ők főleg az ország északkeleti részén élnek, ahol a polgárháború kitörésekor több Aszad-ellenes tüntetést tartottak. Amikor az ország elkezdett anarchiába süllyedni, a hatalmat itt a helyi kurd milíciák vették át, de közben feltűnt egy új ellenfél, a szélsőséges iszlamista al-Nuszra Front, amellyel a kurdok pár hete véres harcokat vívnak az irányításért. Ezeknek a villongásoknak már több tucatnyi halálos áldozatuk volt, és a legvalószínűbb, hogy ez hajtja a friss menekültáradatot Kurdisztánba, át a Tigris folyó pontonhídján. A határ túloldalán zajló erőszak miatt Maszúd Barzani, Kurdisztán elnöke nemrég beavatkozással fenyegetett a szíriai kurdok védelmében.
Szíriába eközben megérkezett az az ENSZ-bizottság, amely a vegyi fegyverek állítólagos bevetésével kapcsolatban akar vizsgálódni. Vegyi fegyvert állítólag az Aszad-rezsim hadserege és a felkelők is bevetettek már: a nyugati hatalmak korábban hangoztatott állítása szerint ez az a határ, amelyet átlépve Damaszkusz külföldi katonai fellépést kockáztat. Azután, hogy vegyi fegyverek bevetéséről felröppentek az első hírek, az EU eltörölte a Szíria elleni fegyverembargót, és Nagy, Britannia, illetve Franciaország mellett az Egyesült Államok is a lázadók felfegyverzésén gondolkodik. Erről döntés is született már Washingtonban, sokan tartanak azonban attól, hogy az amerikai fegyverek végül iszlamista szélsőségesek kezében fognak landolni.
Szíriából már kétmillió ember menekült el a polgárháború elől. Kétharmaduk az idén döntött a távozás mellett: Libanonban eddig összesen 684 ezer, Jordániában 516 ezer, Törökországban 434 ezer, Irakban 154 ezer, Egyiptomban 107 ezer menekültkérelmet adtak be szíriaiak.