Színre lép a romák pártja

Magunk akarunk segíteni magunkon – magyarázza Dorin Cioaba roma király, miért döntöttek úgy, hogy saját pártot alapítanak. A bejegyzési kérelmet a párttörvény által előírt 25 ezer aláírás kíséretében iktatták a bukaresti törvényszéken. A magát a romák nemzetközi királyának nevező Cioaba – akit e minőségében egyes magyarországi „vajdák” is elismernek – azt is elmondta, hogy az akció nem korlátozódik Romániára. Európa-szerte kezdeményezik roma pártok bejegyzését. A bejegyzési kérelem leadását szimbolikusan időzítették a romák nemzetközi napjára.

Dorin Cioaba. Romániában hivatalosan csak 621 ezren vallják magukat romának, de a számuk két és félmillió is lehet
Dorin Cioaba. Romániában hivatalosan csak 621 ezren vallják magukat romának, de a számuk két és félmillió is lehet
Radu Sigheti / Reuters

Cioaba a bukaresti törvényszék épülete előtt rögtönzött sajtótájékoztatóján közölte: azért döntöttek egy roma párt bejegyzése mellett, mert nem akarnak tovább „kalapolni másoknál”, a többi politikai alakulat ugyanis az elmúlt több mint két évtizedben nem tettmást, csak kihasználta a romákat. – Elvették a szavazatainkat, de nem született egyetlen törvény sem, amely a romák helyzetén javított volna – értékelte a helyzetet.

A 2011-es népszámlálás alkalmával 621 ezren vallották magukat romának, de civil szervezetek becslései szerint az etnikum valós száma a két és fél milliót is meghaladhatja az országban. Ennek ellenére a romániai romáknak egyetlen képviselőjük van a bukaresti törvényhozásban, Nicolae Paun. Ő is úgynevezett kedvezményes mandátumot kapott, ugyanis jelölő szervezete nem lépte át az ötszázalékos parlamenti bejutási küszöböt. Cioaba jelezte: a romák ezentúl nem elégednek meg a puszta parlamenti képviselettel. – Azt akarjuk, hogy arányunknak megfelelő parlamenti csoportunk legyen, illetve nagyon szeretnénk egy miniszterelnök-helyettesi posztot – mondta.

Nem ez az első próbálkozás egy szélesebb bázisú roma párt létrehozására. A 2012-es választások előtt hasonló szándékkal jegyezték be a Romák Polgári Demokrata Szövetsége (ACDR) pártot. Marian Daragiu elnök akkor lapunknak elmondta: ugyanolyan súlyú parlamenti frak ciót szeretnének, amilyennel az 1,2 millió romániai magyar érdekeit képviselő RMDSZ rendelkezik. Az ACDR azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

Az újabb párt először négy év múlva méretheti meg magát, mivel a május 25-i európai parlamenti választásokat már lekéste az előkészülettel. Másutt viszont bejuthat roma képviselő az európai parlamentbe Cioaba szerint. Azt nem árulta el,melyik országban és milyen pártnak a listáján van befutó helyen roma politikus. (Mint emlékezetes, 2004 óta a fideszes Járóka Lívia az EP első roma képviselője; őt pár évre a liberális Mohácsi Viktória követte, szintén Magyarország képviseletében. – A szerk. megj.) Cioaba jelezte ugyanakkor, hogy az év végén esedékes elnökválasztáson már a roma párttal is számolni kell. „Aki a romák szavazatait akarja megkapni, annak szem előtt kell tartania a mi érdekeinket is, és le kell ülnie velünk tárgyalni.” A jogász végzettségű Cioaba tavaly örökölte a koronát apjától, az első „nemzetközi roma királytól”. Tavaly beiratkozott doktorira a nagyszebeni (Sibiu) egyetem jogi karára, ahol korábban a gyerekházasságok témakörében írt dolgozatával szerzett mesterfokozatot. Vélhetően tanulmányai hatására, mindenesetre nemrégiben betiltotta a 16 évesnél fiatalabbak házasságát, ami pedig elterjedt gyakorlat a romák körében.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.