Színésznő az Első Szerető
Bár Párizsban már hónapok óta keringenek pletykák arról, hogy az Hollande elnökválasztási kampányát támogató, 41 esztendős Gayet és a nála tizennyolc évvel idősebb szocialista politikus között több van, mint barátság, a leleplezéssel a Closer nevű pletykamagazin állt elő. A lap hétoldalas, fotókkal dúsan illusztrált sztorival tálalta, hogy a pár Párizs szívében, az Élysée-palotához közeli lakásban tart fent szerelmi fészket. „Az elnök titkos szerelme” szalagcímmel közölt cikk szerint a légyottokra külön érkeznek. Hollande általában motorral, igaz, a robogót nem ő, hanem feltehetőleg az egyik testőre vezeti. Egy biztonsági ember pedig reggelente friss, ropogós croissant-okkal lepi meg az elnököt és a színésznőt.
A Closer cikkéből botrány lett, de egyáltalán nem olyan, mintha egy amerikai elnökről vagy brit miniszterelnökről derült volna ki a félrelépése. Senki sem vádolja erkölcstelen életmóddal Hollande-ot és senki sem követeli, hogy az affér miatt mondjon le, mert méltatlanná vált az államfői posztra. A francia sajtó sem kapta fel az ügyet, a csend éles ellentétben áll azzal a felhajtással, amikor 1998 elején kiderült, hogy Bill Clinton amerikai elnöknek 1995–1997 között szexuális kapcsolata volt Monica Lewinsky fehér házi gyakornokkal.
Hollande ugyanis eddig egy percig sem tagadta a viszonyt, viszont ellenlépéseket, a többi között jogi lépéseket helyezett kilátásba a Closerrel szemben. Pénteken kiadott, sokak által személyes állásfoglalásnak tekintett közleményében azt hangoztatta, hogy álláspontja szerint a pletykamagazin súlyosan megsértette a privátszférájához való jogát. – Mint minden állampolgárnak, nekem is van magánéletem, s ahogy más magánélete, úgy az enyém is sérthetetlen – idézte az AFP a „lebuktatott” államfőt.
A Closert vezető szerkesztőként irányító Laurence Pieau azzal védekezett: ők nem tettek semmi rosszat. Normális emberként ábrázolták a köztársasági elnököt, de felhívták a figyelmet arra, hogy a testőrrel motorozó politikus milyen komoly biztonsági kockázatnak van kitéve.
Franciaországban a magánszféra védelmét szigorú törvények biztosítják. Hollande több elődjét e jogszabályi környezet óvta meg attól, hogy a sajtó kiteregesse nőügyeiket, amiket egyébként Párizs-szerte beszéltek. A néhai Francois Mitterrand például hosszú ideig titkolni tudta, hogy szeretőjétől lánya született. Jacques Chiracról pedig köztudott volt szoknyabolondsága, de a bulvársajtó csak addig merészkedett, hogy megpendítse: milyen szerencsés, hogy közelről rajonghat a szép olasz filmszínésznőért, Claudia Cardinaléért. A teljes képhez tartozik, hogy a francia közvélemény nem ítéli el a házasságtöréseket. A politikusok nő- vagy férfiügyeit a nyugat-európai országban természetes, az élettel velejáró dolognak tekintik.
Az első pillantásra nem épp szívtiprónak látszó Hollande számára nem a szép Gayet az első félrelépés. Jelenlegi élettársa, Valérie Trierweiler is akkor lett a szeretője, amikor még együtt élt Ségolene Royallal. Azzal az attraktív szocialista politikusnővel, akitől az élettársi kapcsolatukban négy gyermekük, két lányuk és két fiuk született, s aki 2007-ben az Élysée-palotáért folytatott küzdelemben alulmaradt a konzervatív Nicolas Sarkozyvel szemben. Sarkozy egyébként alig fél évvel köztársasági elnökké választása után elvált az őt egy másik férfi miatt jóval korábban elhagyó feleségétől. Majd 2008 elején a politika és a glamour uniójának jegyében elvette Carla Bruni fotómodellt, énekes- és színésznőt.
Az, hogy a szókimondásáról híres Trierweiler mit szól párja szerelmi afférjához, egyelőre nem tudni. Julie Gayet kérésének viszont a Closer eleget tesz, s leveszi az internetről a leleplező cikket, valamint az illusztrációként szolgáló lesipuskás fotókat. A színésznő tavaly tavasszal már panasszal élt egyes weboldalak ellen, amelyek beszámoltak a Hollande-hoz fűződő intim viszonyáról.
A pletykalap számára a közlés mindenesetre megérte: az 1,50 euróért árusított magazinból 600 ezer példány kelt el, a honlapot pedig több mint tízmillióan keresték fel – írta a Le Figaro. Azt nem közölték, hogy hányan töltötték le a Closer 0,99 euróért kínált és szenzációként beharangozott elektronikus változatát. A történet és a paparazzo-fotók a világhálón tovább élnek: ezek terjedését nehéz megállítani. Igaz, Franciaországban egy vállrándítással intézik el, hogy a rendkívül népszerűtlen köztársasági elnök az „Első Élettársnak” nevezett Trierweiler mellett az „Első Szeretőnél” próbál vigaszt és megértést találni.