Szigorúbban szabályoznák a kényszervallatást Kínában
A tervezett módosítás, amelyet a törvényhozás mostani ülésszakán, csütörtökön ismertettek, először tartalmazza, hogy a kényszerrel, erőszakkal vagy fenyegetéssel elért vallomások nem vehetők figyelembe a bírósági tárgyalásokon. A gyanúsítottat külön e célra kialakított létesítményekbe kell vinni, ahol kihallgatásukról hang- vagy videofelvételt kell készíteni.
A törvénytervezet másik fejezetében módosítja a családtagok értesítésének módját is. A jelenlegi törvény alapján nem kötelező értesíteni 24 órán belül a családtagokat, ha a bűnüldöző szervek úgy látják, hogy az hátráltatná a további nyomozást. Ezt az új tervezetből törölték, mivel "nem egyértelmű". Kivétel azonban, ha az illető nemzetbiztonságot sértő, vagy terrorista cselekményben gyanúsított.
A törvényjavaslat szerint a háziőrizetre is új szabályozás vonatkozna. Eszerint ha a gyanúsított beteg, terhes nő vagy szoptatós anya, akkor háziőrizetbe lehet helyezni. Nemzetbiztonságot érintő ügyekben, terrorcselekmények vagy súlyos rablások esetében is háziőrizetbe lehet venni a gyanúsítottat egy külön erre kijelölt helyen.
A tervezet kitér a halálos ítéletek felülvizsgálatának pontos eljárási szabályaira is. Leírja, hogy a legfelsőbb bíróság annak kérésére meghallgathatja a másodfokon elítéltet, illetve a védőt.
Kína jelenleg érvényben lévő büntetőeljárási törvényét 1979-ben fogadták el, és 1996-ban módosították. A legújabb tervezetet csütörtökön a testület elnökhelyettese ismertette, és azt hangoztatta, hogy a módosítások "az emberi jogok tiszteletét és védelmét" szolgálják. Mint mondta, Kína büntetőjogi rendszerét lépésenként, az ország valós helyzetéhez igazítva kell fejleszteni, ahelyett, hogy "vakon lemásolnák a külföldi igazságügyi és bírói rendszereket".