Szétesőben a Putyin-Medvegyev tandem?
Az orosz sajtó pénteken kétkedéssel fogadta Dmitrij Medvegyevnek csütörtökön az interneten közzétett cikkét, amelyben az államfő nyitott, demokratikus társadalom kialakítását ígérte, elmaradottnak és a nyersanyagexportra utaltnak minősítette Oroszországot és az orosz gazdaságot, s a korrupció legyőzéséhez, a hatékony bírósági rendszer kialakításához és más célok eléréséhez segítségül hívta az oroszokat. (A cikk angol nyelvű változata itt olvasható.)
A Vedomosztyi című gazdasági lap "Levél a palackban" című kommentárjában Az "Előre, Oroszország" címet viselő elnöki cikkről azt írta: jó lenne együtt álmodni az elnökkel Oroszország fényes jövőjéről, de a valóságot ismerve meg kell állapítani, hogy a felvázolt jövő nem túl közeli, s az elnök nem rendelkezik pontos ismeretekkel arról, hogyan épüljön ki ez a jövő, de nem rendelkezik ehhez eszközökkel és technológiákkal sem. "A levél nem ajánl módszereket a megoldáshoz. Lehet, hogy vannak ilyenek, csak titkolják, ellenkező esetben azonban csak a tömegek alkotó erejében lehet reménykedni" - írta a lap.
Megállapította: a levél jól érzékelteti a jelenlegi oroszországi hatalom kettős felépítését is. Vlagyimir Putyin kormányfő és Dmitrij Medvegyev elnök "sokat emlegetett tandemje mostanában akadozik: a két vezető eltérő módon lép be a Kereskedelmi Világszervezetbe, eltérően működik együtt a Nemzetközi Valutaalappal, különböző módon viszonyul a protekcionizmushoz" - írta a lap, hozzátéve, hogy a felsorolást lehetne még folytatni. Rámutatott: "Az elnök sorozatos felhívásai a modernizálásra és az innovációra nem jutnak megfelelően kifejezésre a kormány munkájában."
A Vedmosztyi szerint Medvegyev technológiai újítása - a tény, hogy az interneten fordul a néphez - utalás lehet arra, hogy más visszacsatolásos kommunikációs csatornák nincsenek, vagy nem jól működnek. "Az ország jelenlegi sajnálatos helyzetének egyik fő oka a visszacsatolás intézményeinek - a független sajtónak, a civil társadalomnak, a konkurens politikai rendszernek - a hiánya. Medvegyev modernizálási menetrendje remeknek bizonyulhat. De odaengedik-e a kormányhoz" - tette fel a kérdést a lap.
Miközben a legtöbb lap politológusokat, politikusokat idézve manifesztumnak, a modernizálásra szóló felhívásnak minősítette az elnöki cikket, a Moszkovszkij Komszomolec című újság "Medvegyev házhoz ment az igazságért" címmel az internetről idézett néhány reagálást, rámutatva, hogy bármennyire is igyekeztek a moderátorok kiszűrni az elnök számára kellemetlen megjegyzéseket, mégis ezek voltak túlnyomó többségben.
A bloggerek és csetelők javasolták, hogy az elnök tetesse vissza a választócédulákra a "mindenki ellen" választási lehetőséget, szabadítsa fel a sajtót a cenzúra alól, engedélyezze a tiltakozó megmozdulásokat, szabadítsa meg a bírósági rendszert a rá nehezedő nyomástól, és viseljen szerényebb karórát, például olyat, mint Barack Obama amerikai elnök.
Mások azt írták: már senki nem hiszi el az államfőnek, hogy lehetséges a párbeszéd, mert az új évezred első évtizedében a vezetés és a nép közötti párbeszéd lehetőségét céltudatosan felszámolták. "Ön elszakadt a valós élettől, vagy erős kábítószereket szed, vagy mindkettő fennáll" - jegyezte meg az egyik hozzászóló.