Szeptemberben újra egy tárgyalóasztalnál Izrael a palesztinokkal

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter pénteken Washingtonban hivatalosan is bejelentette, hogy Izrael és a palesztinok szeptember 2-án újrakezdik a közvetlen béketárgyalásokat, Izrael és a Palesztin Felszabadítási Szervezet ugyanis elfogadta a meghívást. A Gázai övezetet uraló Hamász csalásról beszél.

Hillary Clinton, az oldalán George Mitchell közel-keleti különmegbízottal, az amerikai külügyminisztérium épületében kijelentette: a cél az, hogy megállapodjanak két szuverén állam, Izrael és a független Palesztina körüli rendezésről. Clinton rámutatott, hogy a tárgyalások várhatóan nehezen fognak haladni és hogy a béke ellenségei meg fogják próbálni kisiklatni őket, de reményét fejezte ki, hogy egy éven belül kidolgozható egy átfogó békemegállapodás.

Mitchell úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok szükség esetén áthidaló megoldásokkal segíti majd a tárgyalások menetét, amelyek mibenlétére nem tért ki. Azt is elmondta, hogy a washingtoni megbeszéléseket követően Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke tárgyalásai a Közel-Keleten folytatódnak majd, de a helyszínt nem nevezte meg. A folyamatban betöltött kulcsfontosságú szerepe miatt a washingtoni tanácskozásra az első számú izraeli és palesztin vezető mellett meghívást kapott Hoszni Mubarak egyiptomi elnök és II. Abdallah jordániai király is - közölte Clinton.

Barack Obama elnök szeptember 1-jén külön-külön is fogadja a négy vezetőt, majd vacsorát ad a tiszteletükre. Az esti eseményre meghívást kapott Tony Blair, a közel-keleti közvetítő kvartett különmegbízottja. Az amerikai külügyminiszter bejelentette, hogy szeptember 2-án ő lesz az első közvetlen izraeli-palesztin tárgyalás házigazdája.

A közvetítő kvartett által New Yorkban kiadott közlemény szerint a felek közötti tárgyalásoknak el kell vezetniük egy olyan megoldáshoz, amely véget vet az 1967-ben kezdődött megszállásnak valamint egy független, továbbá demokratikus és életképes palesztin állam létrejöttéhez, amely békében és biztonságban él egymás mellett Izraellel és a többi szomszédjával.

Izrael eddig azt hangoztatta, hogy kész a közvetlen tárgyalások azonnali újrafelvételére, de csak minden előfeltétel nélkül. A palesztinok világos napirend rögzítéséhez ragaszkodnak, ami Izrael szerint már önmagában előfeltétel.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök üdvözölte a washingtoni meghívást a közvetlen tárgyalások felújítására a palesztin féllel. - Ez nagy kihívást jelent, de lehetséges elérni a megállapodást. Igazi békevággyal fogunk elmenni a tárgyalásokra, ahol olyan megállapodást akarunk, amely megvédi Izrael nemzetbiztonsági érdekeit - hangoztatta Netanjahu pénteki közleményében.

Palesztin részről a közel-keleti kvartett New York-i nyilatkozatát üdvözölték, mivel szerintük tartalmazza a béke megkötéséhez szükséges elemeket, de a washingtoni meghívást a nyilatkozó Száeb Erekát palesztin főtárgyaló nem kommentálta. Hangsúlyozta viszont, hogy reméli: a kvartett nyomást gyakorol Izraelre a megszállt területek betelepítésének leállítása érdekében. A meghívást a Palesztinai Felszabadítási Szervezet péntek este elfogadta - jelentette be Jászir Abed Rabbo, a PFSZ egyik vezetője. A PFSZ végrehajtó bizottsága rendkívüli ülésén döntött a közvetlen béketárgyalások felújítása mellett, amelyek 2008 decemberében szakadtak meg.

A Gázai övezetet uralma alatt tartó Hamász radikális palesztin szervezet elutasította a közvetlen tárgyalást, és csalásnak minősítette a meghívást.

Clinton és Mitchell a közvetlen tárgyalások bejelentésekor. Kihívás és lehetőség
U.S. Secretary of State Hillary Clinton briefs reporters on the Middle East Peace Process at the State Department Briefing Room in Washington August 20. 2010. At left is U.S. Special Envoy for Middle East Peace Talks and former Senator George Mitchell.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.