Szelektíven értékelték, mi van a náci és a kommunista aktákban
Leváltották Daniel Hermant, a csehországi náci és a kommunista rezsim titkos aktáit kutató intézet (ÚSTR) vezérigazgatóját. Lapunk érdeklődésére Petruska Sustrová, a tudományos tanács elnöke – egykori máskéntgondolkodó – elmondta, hogy a hat tag közül öt támogatta az eddigi vezető menesztését, mert az intézet tevékenységét nem a tudományos tevékenység, valamint a dokumentumok pártatlan közlése jellemzi, hanem a szelektív értékelés, nem ritkán pedig a titkolózás.
Ebben Sustrová szerint a távozó igazgató töltött be kulcsszerepet, aki korábban a Cseh Katolikus Püspöki Konferencia szóvivője volt, s két éve a szenátorok közötti kompromisszum eredményeként került ebbe a tisztségbe. Petr Necas kormányfő viszont úgy vélekedett, hogy a prágai felsőházban többséget szerzett cseh szocdemek (CSSD) és a kommunisták (KSCM) titkos alkuja vezetett az igazgató menesztéséhez. – Rövidesen bekövetkezhet az is, hogy a baloldaliak marxista-leninista intézetté alakítják ezt a tudományos műhelyt – tette hozzá ironikusan. Dominik Duka prágai érsek, Csehország prímása pedig azt hangoztatta, hogy a döntés a letűnt rezsim ideológusainak legsötétebb tetteire emlékeztet. Lubomír Zaorálek, a CSSD vezetőségi tagja erre úgy válaszolt, hogy a főpap nyilatkozata fényévnyire van Ferenc pápa alázatot és kölcsönös tiszteletet hirdető megnyilvánulásaitól. Emlékeztette őt arra is, hogy a menesztett személy nem történész és nem is menedzser.
Az ÚTRS 2007-ben alakult, a vezetőjét és a tudományos tanács tagjait a cseh szenátus választja meg. Azóta már a negyedik igazgatót menesztették. Prágai szakértők szerint az állandó vita fő oka az, hogy a kommunista titkosrendőrség (StB) ügynöklistáját ugyan már csaknem egy évtizede nyilvánosságra hozták, ám az intézet levéltárában még olyan, nem publikált dokumentumok találhatók, amelyek kényelmetlenek számos közéleti és egyházi vezető számára.