Szekus honlapot indít Tőkés László
A román kommunista diktatúra alatt végzett megfigyelések nyomán született dokumentumok összegyűjtésére és publikálására indított kampányt Tőkés László. Az európai parlamenti képviselő a Kollektív Emlékezet Virtuális Gyűjteménye néven alapít honlapot, amelyen a megfigyeltek nyilvánosságra hozhatnák a róluk készült szekusdossziét, amelyet most a Securitáte Levéltárát Átvilágító Országos Tanács (CNSAS) archívumai őriznek.
A virtuális gyűjtőhely megvalósításáért munkacsoportokat kívánnak létrehozni – mondta el Szilágyi Zsolt, az EP-képviselő munkatársa. Egyik első leleplezésében Tőkés feltárta, volt sógora, Bartha Tibor, ma Budapesten élő ortopéd orvos a CNSAS-nál fellelhető dokumentumok alapján a „Stelian" nevű ügynökkel azonosítható, aki az esküvőtől kezdve folyamatosan megfigyelte családjukat, majd 1989 után azonnal Magyarországra távozott – írta az Új Magyar Szó honlapja.
Tőkés szerint az embereknek joguk van tudni, ki jelentett fel kit, ki hogyan szolgálta Nicolae Ceausescu rezsimjét. – Látnunk kell, hogyan működött az elnyomó rendszer. Ehhez nemcsak jogunk van, de a mi felelősségünk is az ártatlanul meghurcoltakkal szemben saját hallgatásunkért, saját tetteinkért – hangsúlyozta sajtótájékoztatóján a politikus. A honlapon azok tanúvallomásait, visszaemlékezéseit , akik a Securitate áldozatai voltak. Saját bevallása szerint Tőkés meglepődve a Securitate-tisztek, tartótisztjek, kollaboránsok és a megfigyeltjeik névjegyzékének nyilvánosságra hozatala igen nagy felzúdulást keltett egyházi és közéleti körökben. Míg korábban azért bírálták, mert „csak" a besúgókat leplezte le, most a tartótisztek névsorának közzétételéért is támadják – fűzte hozzá.
– Élő emlékezetre van szükségünk. Ennek érdekében munkacsoportot kezdeményeztem, amely a összegyűjti és az interneten közli azokat az információkat, amelyeket a Secu birtokolt rólunk, de azokat is, amelyekkel mi rendelkezünk a rendszerről, a múltunkról – mondta Tőkés. Az EP-képviselő hozzátette, bárki számára megadják a lehetőséget, hogy publikussá tegye saját szekus dossziéját. Tőkés az utóbbi időben több olyan listát hozott nyilvánosságra, amelyen az egyházi személyeket besúgókon kívül tartótisztek, volt milicisták is szerepelnek.
A Krónika erdélyi napilap a múlt héten arról írt, hogy a volt református püspök egyházkerületében éles hangú nyilatkozatháború folyik a besúgólisták ügyében. A dokumentumokból kiderül, hogy Veres-Kovács Attila nagyvárad-olaszi lelkipásztor, Csomay Árpád, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KREK) általános igazgatója és Mikló Ferenc nagyszalontai esperes is együttműködött a kommunista titkosszolgálattal. Ezzel párhuzamosan az erdélyi protestáns egyházak egyeztető fórumot hívtak össze az egyházak átvilágításával kapcsolatos tapasztalatok megosztásáért. Ennek alapító nyilatkozatát az Erdélyi Református Egyházkerület, a KREK, az Erdélyi Unitárius Egyház, valamint a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház képviselői írták alá.