Szekus honlapot indít Tőkés László

A Kollektív Emlékezet Virtuális Gyűjteménye néven futó oldalon minden megfigyelt közzéteheti a róla készült Securitate-dossziét. Az EP-képviselő szerint volt sógora is a román titkosszolgálat ügynöke volt.

A román kommunista diktatúra alatt végzett megfigyelések nyomán született dokumentumok összegyűjtésére és publikálására indított kampányt Tőkés László. Az európai parlamenti képviselő a Kollektív Emlékezet Virtuális Gyűjteménye néven alapít honlapot, amelyen a megfigyeltek nyilvánosságra hozhatnák a róluk készült szekusdossziét, amelyet most a Securitáte Levéltárát Átvilágító Országos Tanács (CNSAS) archívumai őriznek.

A virtuális gyűjtőhely megvalósításáért munkacsoportokat kívánnak létrehozni – mondta el Szilágyi Zsolt, az EP-képviselő munkatársa. Egyik első leleplezésében Tőkés feltárta, volt sógora, Bartha Tibor, ma Budapesten élő ortopéd orvos a CNSAS-nál fellelhető dokumentumok alapján a „Stelian" nevű ügynökkel azonosítható, aki az esküvőtől kezdve folyamatosan megfigyelte családjukat, majd 1989 után azonnal Magyarországra távozott – írta az Új Magyar Szó honlapja.

Tőkés szerint az embereknek joguk van tudni, ki jelentett fel kit, ki hogyan szolgálta Nicolae Ceausescu rezsimjét. – Látnunk kell, hogyan működött az elnyomó rendszer. Ehhez nemcsak jogunk van, de a mi felelősségünk is az ártatlanul meghurcoltakkal szemben saját hallgatásunkért, saját tetteinkért – hangsúlyozta sajtótájékoztatóján a politikus. A honlapon azok tanúvallomásait, visszaemlékezéseit , akik a Securitate áldozatai voltak. Saját bevallása szerint Tőkés meglepődve a Securitate-tisztek, tartótisztjek, kollaboránsok és a megfigyeltjeik névjegyzékének nyilvánosságra hozatala igen nagy felzúdulást keltett egyházi és közéleti körökben. Míg korábban azért bírálták, mert „csak" a besúgókat leplezte le, most a tartótisztek névsorának közzétételéért is támadják – fűzte hozzá.

– Élő emlékezetre van szükségünk. Ennek érdekében munkacsoportot kezdeményeztem, amely a összegyűjti és az interneten közli azokat az információkat, amelyeket a Secu birtokolt rólunk, de azokat is, amelyekkel mi rendelkezünk a rendszerről, a múltunkról – mondta Tőkés. Az EP-képviselő hozzátette, bárki számára megadják a lehetőséget, hogy publikussá tegye saját szekus dossziéját. Tőkés az utóbbi időben több olyan listát hozott nyilvánosságra, amelyen az egyházi személyeket besúgókon kívül tartótisztek, volt milicisták is szerepelnek.

A Krónika erdélyi napilap a múlt héten arról írt, hogy a volt református püspök egyházkerületében éles hangú nyilatkozatháború folyik a besúgólisták ügyében. A dokumentumokból kiderül, hogy Veres-Kovács Attila nagyvárad-olaszi lelkipásztor, Csomay Árpád, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KREK) általános igazgatója és Mikló Ferenc nagyszalontai esperes is együttműködött a kommunista titkosszolgálattal. Ezzel párhuzamosan az erdélyi protestáns egyházak egyeztető fórumot hívtak össze az egyházak átvilágításával kapcsolatos tapasztalatok megosztásáért. Ennek alapító nyilatkozatát az Erdélyi Református Egyházkerület, a KREK, az Erdélyi Unitárius Egyház, valamint a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház képviselői írták alá.

 

Kamera a CNSAS archívumában. Fény derülhet a titkokra
A cameraman films shelves with files compiled by Romania's former communist regime's Securitate secret police at the headquarters of the National Council for Studying the Securitate Archives (CNSAS) near Bucharest December 13, 2005. Romania's President Traian Basescu inaugurated on Tuesday the CNSAS archives, where 13km of files amassed by the feared Securitate are under public control and studied, as a cathartic move for Romania, which hopes to join the European Union in 2007. Historians believe the Securitate made use of half a million officers and millions of informers to spy on their felow Romanians, creating an atmosphere of constant fear for the average citizen. REUTERS/Bogdan Cristel
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.