Székelyföldön ösztönzően hat a bukaresti erőfitogtatás
Tőkés László erdélyi magyar EP-képviselő, református püspök szerint csupán „elrettentő szándékkal” zárta ki a székelyföldi területi autonómia lehetőségét Budapesten Traian Basescu román államfő. A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) véleménye szerint ugyanakkor a román államfő kijelentése új lendületet adhat az autonómia-küzdelemnek.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke szerint bár Basescu többször is kifejtette az autonómiával kapcsolatos elutasító álláspontját, Magyarországon megállapítása szerint Magyarországon szokatlanul durván, és egyáltalán nem diplomatikusan fogalmazott.
Tőkés a kolozsvári Szabadságnak elmondta, szerinte Basescu csak politikai erőfitogtatásként fogalmazott van szó: ez nem egyedülálló a maga nemében, hiszen sok mindent jelentettek ki a politikusok, aminek aztán az ellenkezője valósult meg. A református püspök úgy véli, hogy ez a politikai magatartás nem eurokonform, egy európai politikus nem így nyilatkozik, hanem azt mondja, hogy le kell ülni a magyarokkal tárgyalni. „Európai uniós, államalkotó nemzet vagyunk, nem pedig a román nemzetállam elhanyagolható, járulékos lakosai. Mint Románia teljes jogú állampolgárai, jogunk van a saját sorsunk vonatkozásában magunknak dönteni” - szögezte le Tőkés.
Ferencz Csaba, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) alelnöke úgy látja: újabb lendületet adhat az autonómia-küzdelemnek Basescu budapesti kijelentése. "Eddig is tudtuk azt, hogy a mindenkori román hatalom ellenzi a területi autonómiát, de az államfő kijelentése azt jelenti nekünk, hogy ezután még határozottabban fel kell mutatnunk az akaratot a különböző autonómiaformák megvalósítására, és törvényes eszközök, valamint a nemzetközi közvélemény révén meg kell győznünk a román politikusokat, hogy az autonómiákra szükség van” – mondta.
Izsák Balázs, az SZNT elnöke szerint a román államfő „komolytalan és megfontolatlan” kijelentése egyenértékű azzal, hogy Romániában soha nem lesz demokrácia. Úgy véli: Székelyföld autonómiája elkerülhetetlen, amennyiben Románia tiszteletben kívánja tartani nemzetközi kötelezettségvállalásait, és őszintén el akarja érni az államelnök által is meghirdetett decentralizációt.
Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke szerint Magyarország külpolitikájának csődjeként is felfogható Basescu kijelentése. Szerinte ugyanis ez volt az az ország, amely a Gyurcsány-kormány révén szorgalmazta Románia európai integrációját, anélkül, hogy ezt az erdélyi magyar nemzeti kisebbség helyzetének javításától tették volna függővé.