Székelyföldi demonstrálók: Én is Orbán vagyok!
„Majdnem 100 ezren vonultak utcára Orbán Viktor kormányfőt támogatva szombat délután Budapesten, miközben egy külön tüntetésen körülbelül ötezren követelték a plágiummal vádolt Schmitt Pál lemondását” – írja a lap.
A cikkben megszólal Szász Jenő, a székelyföldi szimpátiatüntetéseket szervező Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke, aki szerint Magyarországon „nem az embereket büntetette a kormány” – Romániával ellentétben –, hanem védőintézkedéseket hozott, megadóztatta az idegen kézben lévő bankokat és a szupermarketeket és befagyasztotta a frankárfolyamot a jelzáloghitelesek számára.
Az Evenimentul zilei a francia hírügynökség jelentése alapján tájékoztat a budapesti „békementről”, de kiegészíti a tudósítást azzal, hogy Orbán Viktor szerdán ígéretet tett az alkotmány módosítására, elkerülendő az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárását.
A Jurnalul national – amely gyakran közül nacionalista hangvételű cikkeket – azt hangsúlyozza, hogy „a romániai magyarok ezrével vonultak Budapestre Orbán Viktort támogatására”.
A Hotnews hírportál sorra veszi a Fidesz támogatásával létrejött MPP szimpátiatüntetéseit: Hargita és Kovászna megyében egyenként ötszáz, Maros megyében száz magyar fejezte ki szolidaritását a budapesti kormánnyal. - A nyugati országok tudják meg, hogy sem Magyarország, sem Erdély, sem Székelyföld nem eladó – indokolta az akciót a lapnak László György, az MPP Maros megyei elnöke.
"Szeretünk Viktor" – ezt a szlogent emelte ki a sok közül az Adevarul. A legnagyobb példányszámú román lap internetes oldalán emlékeztet: a felvonulást „az Orbán pártjához közelálló újságírók” szervezték, miután január másodikán az ellenzéki pártok és civil szerveződések 70 ezer embert vonultattak fel tiltakozásként az új alkotmány ellen. Az Adevarul végül idézi Martonyi János külügyminisztert: „A kormány tízszer több embert is képes utcára vinni."
Erdélyből is érkeztek a budapesti menetre
A Tőkés László által elnökölt Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) „autóbuszos kirándulást” szervezett – Sándor Krisztina alelnök szavai szerint – azoknak, akik ki akarták fejezni szolidaritásukat a magyar kormánnyal, vagy tiltakozni szerettek volna „az elfogult nemzetközi híradások” ellen. – Mi úgy gondoljuk, hogy amit az Orbán-kormánynak el kell viselnie a nemzetközi össztűz miatt, az mindenképpen megérdemel annyit, hogy ha már szimpátiatüntetést szerveznek, mi is csatlakozzunk hozzájuk – mondta Sándor Krisztina.
Az EMNT eredetileg egy-egy autóbusszal készült a partiumi, a közép-erdélyi és a székelyföldi régióban, kedden viszont már azt mondták, hogy a nagy érdeklődésre való tekintettel akár a tervezett sokszorosa indulhat. Tegnap nem tudtuk elérni a szervező alelnököt, hogy megtudjuk, végül hány szimpatizáns utazását szervezte meg a magát civil-politikai szervezetként meghatározó EMNT. Szabó László közép-erdélyi régióelnök tájékoztatott, hogy az EMNT szervezésében öt autóbusz indult Budapestre a békemenetre, több mint kétszáz személlyel a fedélezeten.
A Szász Jenő által vezetett Magyar Polgári Párt (MPP) a budapesti megmozdulással egy időben több székely városban szervezett szimpátiatüntetést, ezeken összesen több mint ezren vettek részt a román állami hírügynökség becslései szerint. Az RMDSZ nem tett közzé hivatalos állásfoglalást a „békemenetről”, csupán Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke nyilatkozta, hogy „immár magyar állampolgárként” tiltakozik a Magyarországot méltatlan színben feltüntető nemzetközi bírálatok ellen.