Százezres tüntetésen követeltek munkát Rómában
Az olasz főváros központjában több mint százhúszezres tömeg vonult végig. A legnagyobb ágazati érdekképviselet, a Fiom fémipari szakszervezet által meghirdetett tüntetéshez más szakszervezetek, diákmozgalmak, munkanélküliek és nyugdíjasok is csatlakoztak. A parlamenti pártok közül az 5 Csillag Mozgalom (M5S) és a Baloldal Környezet Szabadság (Sel) vett részt a meneten.
"Nem várhatunk tovább: munkát akarunk!" - szólt a tüntetők élén magasba tartott transzparens.
A szakszervezeti vezetők szerint Enrico Lettának nem a Mario Monti féle politikát - azaz a megszorító intézkedések bevezetését - kellene követnie. Maurizio Landini, a Fiom főtitkára beszédében azt kérte az április 28-án beiktatott Letta-kormánytól, hogy programja első pontja a munkahelyteremtés legyen. Landini Angela Merkel német kancellárnak a tüntetéssel egyidejű vatikáni látogatását is kommentálta: „jól teszi Merkel, hogy Ferenc pápához megy, jó lenne, ha a szegények és a gazdasági válság miatt bizonytalanságba taszított emberek segítését sürgető pápára hallgatna”. Landini hozzátette, „társadalmilag szolidáris Európára van szükség, máskülönben Németország sem fogja túlélni a válságot”.
Az olasz gazdaság negyven éve nem élt át ilyen hosszú válságot. Az államadósság a GDP 127 százaléka, így az eurozóna tagállamaiban Olaszországé a legmagasabb Görögország után. A 25 év alattiak 38 százaléka munkanélküli.
Letta - aki megpróbál egyensúlyozni saját középbal és Silvio Berlusconi középjobb pártja között - hivatalba lépése előtt prioritásként nevezte meg a munkahelyteremtést, de sokan csalódtak benne, amikor elsőként a jövedelemadó megreformálásába kezdett.