Százezren a melegházasság ellen
Szombaton több tízezer ember vonult az utcára Franciaország több nagyvárosában is, tiltakozni a melegek bevezetni tervezett házasodási joga és főleg a meleg párok örökbefogadási joga ellen. A Menet mindenkiért” néven rendezett megmozdulásra csak Párizsban 70 ezren gyűltek össze, de volt húszezres tüntetés Lyonban és tízezres Toulouse-ban, Rennes-ben és Nantes-ban is. Nagy slágernek a rózsaszín póló, a rózsaszín sál és a rózsaszín lufi számított, rajta illusztrációval egy férfiról és egy nőről, amint éppen két gyerek kezét fogják. Utcán voltak a melegjogi szervezetek is: az ellentüntetők közül 40 fiatalt Lyonban őrizetbe vettek, Toulouse-ban pedig több száz aktivista ellen könnygázt vetettek be a rendőrök, amikor konfrontálódni akartak a melegházasság elleni menet résztvevőivel. Vasárnapra egy katolikus szervezet, a Civitas még egy megmozdulássorozatot hirdetett meg.
Franciaországot élesen megosztja az egyneműek házasságának kérdése: a katolikus egyház és országszerte mintegy ezer polgármester tiltakozása ellenére a kormány ugyanis november elején törvénytervezetet fogadott el, amely engedélyezné a melegházassásgot, és azt is, hogy az ilyen házaspárok gyereket fogadjanak örökbe. A törvény megváltoztatására még Francois Hollande államfő tett ígéretet. Ha a törvénytervezet januárban átmegy a parlamenten, az nagy ugrás lenne: Franciaországban jelenleg csak házaspárok fogadhatnak örökbe gyereket, hivatalos élettársi kapcsolatban élők azonban nem.
Najat Vallaud-Belkacem kormányszóvivő, nők jogaiért felelős miniszter a tüntetések kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy Franciaországban élénk tiltakozás kísérte azt is, amikor 14 éve engedélyezték, hogy a melegek hivatalos élettársi kapcsolatba lépjenek, mára azonban ez a dolog széles körben elfogadottá vált. Ahogy Vallaud-Belkacem, az Ayrault-kabinet legfiatalabb, 35 éves tagja hangoztatta, a melegek házasodási és örökbefogadási joga „mindenki számára a fejlődést jelenti”.