Százával vesztegették meg az önkormányzati képviselőket

Egy kínai tartományban, Hunanban több mint ötszázan mondtak le a botrány kitörése után. Xi Jinping elnök betartja az ígéretét: tigrisekre és legyekre vadászik, de ha kell, beül egy gyorsétterembe is.

Ötszáztizenkét önkormányzati képviselő nyújtotta be a lemondását szombaton Kína Hunan tartományában azután, hogy kiderült, a tartományi törvényhozási posztokért induló politikustársaik megvesztegették őket, hogy a tavalyi választásokon szavazzanak rájuk – jelentette a Xinhua hírügynökség. A hétmilliós város, Hengyang önkormányzati képviselőinek összesen 56 aspiráns adott pénzt a támogató szavazatért, és megvesztegették a hengyangi önkormányzat 68 másik munkatársát is. Őket felmentették a jelenleg viselt tisztségükből, ahogy öt másik politikust is, akik ugyan nem fogadtak el pénzt, a hivatalos indok szerint azonban „kötelezettségszegés” miatt távozniuk kellett.

Az ominózus választást tavaly december 28 és január 3. között tartották, a tisztaságáért pedig a Kínai Kommunista Párt helyi vezetője, Tong Mingqian felelt. Őt az ügyben indult vizsgálat nyomán szintén félreállították. A hunani tartományi törvényhozás közleménye szerint az ügy kihívás Kína népi gyűlései, a szocialista demokrácia, a törvény és a pártfegyelem számára is. Ebben egyébként van némi igazság, Hengyangban ugyanis nagyüzemi korrupció folyt: hatalmas pénzeket, összesen 110 millió jüant (18,14 millió dollárt) öltek a vesztegetésekbe.

Kína márciusban megválasztott új elnöke, Xi Jinping még a bársonyszék várományosaként ígért fellépést a burjánzó politikai és gazdasági korrupció ellen, az azóta is előszeretettel idézett fordulata szerint harcot hirdetve a „tigrisek és a legyek” – az elit és az alacsony rangú bürokrácia – ellen is. Ezt be is tartja: a pazarló építkezésekre és a fényűző pártrendezvényekre a hatóságok országszerte moratóriumot hirdettek, decemberben pedig korrupció miatt kihallgatták az állami olajóriás, a CNPC és leányvállalata, a PetroChibnna több volt és jelenlegi vezetőjét. Köztük volt az a Jiang Jiemin is, aki idén márciusban az állami vállalatokat ellenőrző ügynökség vezetője lett, de mindössze fél év után, szeptemberben korrupció és hatalmi visszaélések miatt leváltották.

Jiang messze nem a legmagasabb rangú tisztségviselő, aki bukhat: névtelenséget kérő pekingi forrásokra hivatkozva a New York Times nemrég írta meg, hogy korrupció miatt Xi és a pártvezetés vizsgálatot rendelt el Zhou Yongkang ellen is. Ő a tavalyi nyugdíjba vonulásáig a KKP központi bizottságának az állandó bizottságában a belbiztonsági ügyekért felelt. A hét tagból álló állandó bizottság a párt csúcsszerve, és mivel a volt és jelenlegi tagok gyakorlatilag érinthetetlenek, Xi nagy tabukat döntöget, ha igaz a Zhou elleni vizsgálat híre. Zhou az életfogytiglanra ítélt chongqingi párttitkár, Bo Xilai mentora volt. Neve a CNPC körüli hatalmi visszaélések miatt indított vizsgálatokban merült fel először, más családtagokkal együtt pedig állítólag hatósági célkeresztbe került a fia, Zhou Bin is.

Szombaton Xi egyébként fogta magát, és egy ebéd kedvéért beállt a sorba az egyszerű emberek közé egy pekingi gyorsétteremben. A Kína Twitterét, a Weibót elárasztó képek tanúsága szerint az elnök kivárta a sorát, fizetett és leült enni – ugyanúgy, mint bárki más.

Xi Jinping kínai elnök tévékamerák fényében egy gazdasági fórum megnyitóján. Tabukat döntöget
Xi Jinping kínai elnök tévékamerák fényében egy gazdasági fórum megnyitóján
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.