Száz halottja is lehet az egyiptomi tüntetéseknek

Állítólag százan haltak meg Mohamed Murszi megbuktatott elnök híveinek tüntetésén.

Az este kezdődött zavargások szombat délelőtt is tartottak Kairóban a Rabaa al-Adavija mecsetnél. Egy BBC-nek nyilatkozó kórházi forrás szerint a száz halott mellett több mint ezren megsérültek, és az áldozatok hetven százalékánál éles lőszer okozta a halált, főleg mellkason és fejen. Az egészségügyi minisztérium ennél jóval kevesebbre teszi az áldozatok számát: 38 halottról és 180 sérültről beszélnek. (Az al-Dzsazíra egyiptomi adása szerint még többen, 120-an haltak meg és több mint 4500-an megsérültek, a Reuters pedig hetven halálos áldozatról tudósít.) Alexandiában is voltak összecsapások, itt tízen haltak meg. Ami biztos, hogy ez volt a legvéresebb tiltakozó akció Murszi július 3-ai megbuktatása óta.

Szombat reggel is tartott a tiltakozás
Fireworks are set off near police and anti-Mursi protesters by supporters of deposed Egyptian President Mohamed Mursi during clashes in Nasr city area, east of Cairo July 27, 2013. At least 70 people died on Saturday after security forces attacked supporters of deposed President Mohamed Mursi in Cairo, Muslim Brotherhood spokesman Gehad El-Haddad said, adding the toll could be much higher. REUTERS/Asmaa Waguih (EGYPT - Tags: POLITIC

Tegnap a hadsereg által eltávolított Murszi hívei és ellenzői is tartottak demonstrációkat. Pár nappal korábban Abdel Fattah al-Sziszi tábornok arra buzdította az embereket, hogy az utcára vonulva bizonyítsák bizalmukat a hadsereg iránt, amely véget akar vetni az erőszakhullámnak.

Szombat reggel Mohammed Ibrahim belügyminiszter szólította fel a tüntetőket, hogy fejezzék be demonstrációjukat a mecsetnél, a helyieket ugyanis zavarja, hogy gyakorlatilag letáboroztak a helyszínen. Ígéretet tett arra is, hogy a tiltakozásnak hamarosan véget vetnek "törvényes eszközökkel", és tagadta, hogy a rendőrség a tömegbe lőtt volna, helyette a Muzulmán Testvériséget hibáztatta az erőszak miatt. Elmondta, hogy a helyi lakosok keveredtek összetűzésbe a demonstrálókkal, amikor azok megpróbáltak blokád alá vonni egy utat, a rendőrég ekkor vetett be könnygázt.

A BBC szerint az erőszak akkor szabadulhatott el, amikor a tüntetők le akartak zárni egy főutat, a hadsereg azonban ezt nem hagyta. A Reuters tudósítása alapján a biztonsági erők könnygázzal próbálták szétzavarni a mecset felé vezető úton összegyűlt embereket, és éles lőszerrel is a tüntetőkbe lőttek. A Mena hírügynökség a biztonsági erők egy tagját idézi, aki szerint nem használtak éles lőszert csak könnygázt, amikor meg akarták akadályozni, hogy Murszi, illetve a hadsereg támogatói összecsapjanak.

A Murszit támogató Muzulmán Testvériség azt állítja, hogy a hadsereg nemcsak meg akarta sebesíteni a tüntetőket, hanem meg akarta őket ölni. Egyik vezető politikusuk azt nyilatkozta, megpróbálta rávenni a fiatalokat, hogy vonuljanak vissza pár órára, de azt felelték, hogy a "vérükkel fizettek, ezért nem akarnak visszakozni". Szombat délelőtt Murszi több tízezer támogatója még mindig nem mozdult a mecset mellől.

A tüntetések pénteken pár órával azután kezdődtek, hogy az egyiptomi főügyészség hivatalosan elrendelte Mohammed Murszi megbuktatott elnök 15 napos őrizetbe vételét. Murszit kémkedéssel és azzal is vádolják, hogy kapcsolatban állt a Hamász radikális szervezettel, amely 2011-ben segített neki megszökni a börtönből.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.