Szavazati jogot kapnak a nők Szaúd-Arábiában

Szaúd-Arábiában a nők ezután kinyilváníthatják politikai akaratukat az urnák előtt, és indulhatnak is az önkormányzati választásokon - jelentette be az ulrakonzervatív vahabita ország uralkodója, Abdullah király.

Az intézkedések jövőre lépnek életbe. Abdullah király bejelentése szerint a nők ezután nemcsak hogy szavazhatnak és indulhatnak az önkormányzati választásokon – először 2015-ben –, de jelöltethetik magukat a 150 fős királyi tanácsadó testület, a súra tagjának is. Abdullah éppen a testület új ülésszakának első gyűlésére időzítette közlendőjét.

Sazúd-Arábiának se alkotmánya, se választott kormánya nincs - nem is tartanak általános választásokat -, így a királyi hatalom egyedüli korlátozója az iszlám szent könyve, a Korán, amely az abszolút monarchia alkotmányaként szolgál és alapja a szigorú törvénykezési rendnek, a saríának is. Az uralkodónak a döntései előtt csak a vallási vezetőket tömörítő minisztertanáccsal, az ulemával kell konzultálnia, és kikéri a súra véleményét is - ez utóbbit Abdullah féltestvére, az előző király, Fahd hozta létre.

Mivel elutasítjuk, hogy a nők háttérbe szoruljanak azokban a szerepekben, amelyeket a saría előírásai engedélyeznek a számukra, és miután megvitattuk a kérdést a minisztertanáccsal, úgy döntöttünk, hogy nők ezután részt vehetnek a súra munkájában, indulhatnak az önkormányzati választásokon és a szavazás joga is megilleti őket” – hangzott az uralkodó bejelentése, amely megfigyelők szerint mérföldkőnek számít az emberi jogok területén Szaúd-Arábiában - egy olyan országban, ahol a nőknek hivatalosan sem vezetniük, sem a házukat férfi kísérő nélkül elhagyniuk nem szabad. Egy átlagos szaúdi nő a pénze 30 százalékát taxira költi.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.