Szász Jenő görcsösen ragaszkodik a pártvezetéshez
Szász azt állítja, hogy pártja sikeres, így a több vidéki szervezet által követelt vezetőváltás megakadályozná őt abban, hogy elképzeléseit valóra váltsa, és tönkre tenné a pártot.
A pártelnök szerint Tőkés Lászlónak a jelölése a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) közös listáján az EP-választásokon az első lépés lehet azon az úton, amelynek végén a püspök átvegye az RMDSZ vezetését, és ezáltal újra megteremtődjék az erdélyi magyarság politikai konszenzusa, idézte a bukaresti Új Magyar Szó Szász keddi sepsiszentgyörgyi nyilatkozatát.
Egyelőre azonban az MPP és az EMNT nyílt harcban állnak. Szász azzal vádolja Toró T. Tibor EMNT-alelnököt, hogy arra bíztatta Csinta Samut, az MPP háromszéki ügyvezetőjét, induljon Szász ellenében a pártelnöki tisztségért. Toró azonban azt állítja, Szász "összeesküvés-elméletei" pusztán pártelnöki tisztségének megőrzését szolgálják.
Toró meglátása szerint az EMNT-nek és az MPP-nek olyan stratégiai partnerséget kell létrehoznia, amely az erdélyi politikai rendszer reformjához, kétpólusúvá tételéhez vezet. Ehhez azonban a két szervezet élén "olyan vezetőknek kell állniuk, akik azonos irányba kívánják húzni a szekeret" - nyilatkozta Toró a kolozsvári Krónika napilapnak.
Az MPP-ben egyelőre növekszik a zűrzavar, többen kifogásolják, hogy a kongresszus napirendjének tisztázása előtt Szász kortes-körutakat tett a területi szervezetekben. A tisztújítás egyik következetes szorgalmazója Gergely Balázs, az MPP kolozsvári elnöke. Gergely, aki Tőkés püspök unokaöccse, azt állítja, hogy Szász "diverzióval" próbálja hatalmát megőrizni, és a Kolozs megyei MPP küldöttgyűlésén mondott hosszas "kortes-beszédének" az volt a lényege, hogy "mindazon kevesek, akik le akarják őt váltani, az RMDSZ vagy a Szekuritáté beépített emberei, és egyetlen céljuk a párt felszámolása". Gergely amiatt is bírálta Szászt, hogy bosszúhadjáratot hirdetett a párton belüli váltást szorgalmazók ellen.
Mindeközben több területi MPP-szervezetben is úgy látják, hogy a tisztújítás a pártvezetés megerősítését és legitimációját szolgálná. Ez fontos lenne azt követően, hogy a Szász vezette szervezet Székelyföldön is elvesztette a tavalyi helyhatósági választásokat az RMDSZ-szel szemben, de össz-erdélyi viszonylatban hangsúlyosan alulmaradt, nem indított jelölteket a tavaly őszi parlamenti választásokon, és már többször - akár Tőkés püspököt bírálva is - meggátolta az RMDSZ és a szövetségen kívüli szervezetek összefogását. Ennek következtében pedig a párt Fidesz-támogatása is látványosan csökkent.
Tőkés András, a párt Maros megyei szervezetének elnöke úgy látja, „az MPP azt sínylette meg, hogy kiskorában nagy dolgokkal foglalkozott". Tőkés László testvére, aki egyben az MPP országos alelnöke azt állította, szervezetében még nem született döntés arról, hogy kit támogassanak a kongresszuson. Elismerte, egyelőre az sem világos, hogy lesz-e Szász Jenőnek kihívója vagy sem.
Bonyolítja az erdélyi "polgári oldal" gondjait, hogy az RMDSZ-EMNT egyezmény megkötésének bejelentése után a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) szakított az EMNT-vel. Izsák Balázs SZNT-elnök úgy vélekedett, hogy az RMDSZ és az EMNT EP-választási megállapodása több pontban is kifogásolható.