Szárazföldi invázió indulhat?

Netanjahu kormányfő nem akarja Gáza megszállását, de nyomás alatt van.

Ha még egy napig folytatódnak az erőszakcselekmények Gázában, akkor már hosszabbra nyúlik Izrael és a Hamasz jelenlegi konfliktusa, mint a 2012. novemberi, nyolcnapos háborújuk, ami aztán fegyvernyugvással végződött. Izraelben most azt latolgatják, megindul-e a Gázai övezet szárazföldi inváziója azt követően, hogy az elmúlt egy hétben összesen mintegy kétezer csapást mértek egymásra a felek. Izrael 1300 célpontot támadott, míg a Gázát uraló szélsőséges palesztin szervezet mintegy 800 rakétát indított a zsidó államra. Palesztin források szerint legalább 172 fő vesztette életét a csapások során. Izraelben is vannak sebesültek, de halálos áldozat egyelőre nincs. Vasárnap izraeli kommandósok már behatoltak az övezetbe, hogy megsemmisítsenek egy rakétaindító állomást, de kérdés, hogy követik-e őket reguláris egységek. Beni Ganc altábornagy, vezérkari főnök jóváhagyta a műveleti terveket, a csapatok felsorakoztak Gáza határán. Egyvalami hiányzik a világ legsűrűbben lakott térségének lerohanásához: a politikai jóváhagyás.

Otthonukból menekülő palesztinok a gázai Beit Lahijában
Otthonukból menekülő palesztinok a gázai Beit Lahijában
Mohammed Salem / Reuters

– Ellene és mellette is vannak érvek. Ellene szól, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök nem akarja, mert tart a következményektől, az izraeli emberveszteségtől. De elképzelhető, hogy mégis szükség lesz a behatolásra. Nem szabad elfelejteni, hogy a Hamasz vezetői iskolák, kórházak alá rejtőznek, a rakétaindítókat is emberi pajzs mögé rejtik – mondja Dan Schueftan, a Haifai Egyetem nemzetbiztonsági tanulmányok központjának igazgatója. Úgy véli, az amerikaiak tehetetlenek, legfeljebb egyiptomi közvetítéssel lehetne fegyvernyugvást elérni. „Nincsen ennek sem politikai, sem pedig katonai megoldása. Barbár, antiszemita bandával van dolgunk. Ahogy egyébként minden oldalról ilyenekkel vagyunk körülvéve, kivéve, örvendetes módon, a jordánokat és az egyiptomiakat.”

A palesztinok és az ENSZ szerint tízezrek kényszerülnek otthonuk elhagyására a földnyelv északi részén, az izraeli hadsereg pedig közölte: egy Gázából indított rakéta épp a Gáza egy részét árammal ellátó infrastruktúrát rombolta le, 70 ezer embert fosztva meg az elektromosságtól.

Netanjahura fokozódik a nyomás, hogy továbblépjen. Avigdor Lieberman külügyminiszter, akinek pártja, a jobboldali Otthonunk Izrael levált a Netanjahu Likudjával közös pártszövetségről, de maradt a kormányban, úgy véli, nem szabad leállni a gázai akcióval, mert az csak további harcokat jelentene. „Azt hiszem, a megfelelő válasz a Hamasz uralmának kiiktatása. Akármilyen bonyolultnak vagy ijesztőnek hangzik is ez, az alternatívája rosszabb”, mondta a Jediot Ahronot napilap televíziójának.

Dan Schueftan kérdésünkre kifejtette: nem hiszi, hogy a kérdés kormányválságot okozna Izraelben, mert a jobboldali koalíciónak nincs alternatívája. „A baloldal nevetséges, a Haarecben (baloldali-liberális napilap – a szerk.) megjelenő írások a vicc kategóriájába tartoznak”, mondta. A Haarec hasábjain valóban másképp vélekednek. „Kedves Netanjahu úr! Legyen férfi . Fejezze be ezt a háborút!”, szólította fel hétfőn a miniszterelnököt Bradley Burston, a lap amerikai-izraeli publicistája, aki úgy véli: Izrael háborúról háborúra elszigetelt, elátkozott és csapdába szorult hellyé teszi Gázát, olyanná, amelynek nincs jövője.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.