Száműznék a thaiföldi kormányfőt

A kormány lemondását követelő vörös ingesek vasárnap táborhelyeiken maradtak Bangkok központjában, s elutasítottak bármiféle tárgyalást a szombati, 20 halálos és 800-nál több sebesült áldotatot követelő véres összecsapások után. 1992 óta ez volt a legsúlyosabb politikai erőszak Thaiföldön.

Abhiszit Veddzsadzsiva kormánya szombaton adott utasítást a katonaságnak és a rendőrségnek a fővárosban immár egy hónapja demonstráló vörös ingesek táborainak felszámolására, miután a tüntetők szerdán átmenetileg elfoglalták a parlamentet, majd pénteken megostromolták az ellenzéki Népi Csatorna adóállomását, amelyet a rendkívüli állapot keretében hallgattatott el a hatóság. A katonák két központi, a turisták által kedvelt üzletközponti és szállodai negyedet próbálták megtisztítani a tüntetőktől. Ám a 2006-os (vértelen) katonai puccsal megdöntött Thakszin Szinavatra híveinek számító, elsősorban a vidéki és a városi szegényekből toborzódott vörös ingesek ellenálltak. Hiába érkeztek az egyenruhások páncélozott járművekkel, vetettek be könnygázt, vízágyúkat, helyi idő szerint késő este már nem csak gumilövedékek és kövek záporoztak.

A két fél egymást vádolta az éles lőszerek használatért. A több mint két óráig tartó csatában tizenöt civil, köztük a Reuters japán fotóriportere, Hiro Muramoto, illetve öt katona veszette életét. A helyi beszámolók szereint a sebesültek többségét vízen szállították el kórházakba. A vérfürdőtől elbizonytalanodott katonai vezetés az egyenruhások visszavonását rendelte el, ki nem mondott tűzszünetet hirdetve. Abhiszit kormányfő éjféltájban mondott televíziós beszédében sajnálkozását fejezte ki az áldozatokért, ám értésre adta, hogy továbbra sem hajlandó lemondani, miközben a tüntetőket akciójuk feladására szólította fel. - A kormány és magam is továbra is felelősek vagyunk a helyzet megoldásáért, a béke megteremtéséért és a
rend helyreállításáért - mondta a kormányfő.

A vörös ingesek vezetői, így Veera Musikapong és Nattawut Saikuar, a kormányfőt az ország elhagyására szólították fel.- - Követeljük Abhiszit Veddzsadzsiva miniszterelnök azonnali lemondását és távozását az országból - jelentették ki, kezdeményezve, hogy  a thaiföldiek által tisztelt Bhumibol király állásfoglalásával előzze meg a további vérontást.

A király Thaiföldön a politika felett áll, helyzete ezért kényes is a mostani, immár évek óta húzódó válságban. A hírmagyarázók szerint jóváhagyása nélkül aligha mozdíthatták volna el 2006-ban a második miniszterelnöki mandátumát kezdő Thakszint, aki a parasztok életkörülményeinek és egészségügyi ellátásának javításával lett népszerű vidéken. A multimilliomos vállalkozó azonban üzleti tevékenységével sértette a bangkoki elitbeli vetélytársai érdekeit. Ezek a körök győzték meg az ország legutóbbi évtizedeiben is meghatározó hatalmi tényezőt, a katonai vezetést a puccsra Thakszin ellen. Ám az egy éves katonai kormányzást követő választásokon a száműzetésbe menekült Thakszin nélküli utódpárt győzedelmekskedett.

Ettől kezdve az ellentábor bírósági eljárásokkal és sárga inges hiveivel tette lehetetlenné a kormányzást. Két Thakszin-utód kormányfőt is leváltattak választási csalás ürügyével, majd távollétében Thakszint a hatalommal való visszaélés vádjával két évi börtönre ítéltek. A bangkoki utcákat a sárga
ingesek szállták meg, miként most a vörös ingesek. Hónapokon át táboroztak a kormányzósági palotánál, majd 2008 őszén tíz napra elfoglalták Bangkok repülőtereit, megbénítva ezzel az ország idegenforgalmát. A katonák akkor nem alkalmaztak erőszakot ellenük, s végül a patthelyzet feoldására a parlamenti praktikákkal új kormány alakulhatott az Oxfordon végzett közgazdász, Abhiszit vezetésével.

Azóta fordult a kocka, s a vörös ingesek kezdték zsarolni a kormányzatot az utcai megmozdulásaikkal, így 2009 tavaszán is, amikor megakadályozták az ASEAN-csúcsot Pattayán. Most március 12. óta jelentek meg újra a vörös ingesek Bangkokban, a hétvégéken százezres tömeget mozgósítva, követelve a szerintük illegitim, mert nem választásokon győztes kormány  lemondását és új választások kiírását. Abhiszit egy alkalommal hajlandó volt élő tévéadásban tárgyalni a tüntetők vezetőivel, ám az álláspontok nem közeledtek. A vörös ingesek két hetes ultimátumot adtak, Abhiszit csak az év végére lett volna hajlandó előrehozni a jövő évben esedékes választásokat. Aztán most csütörtöktől a kormány rendkívüli állapotot rendelt el, s ennek keretében próbálták meg a katonák szombaton erőszakos úton felszámolni a tüntetők táborhelyeit a város üzleti és szállodaközpontjában, hiszen a feszültség elriasztotta a turistákat, s
a bevásárlóközpontok  napok óta kénytelenek voltak bezárni. A legutóbbi véres eseményeket követően több ország külügyminisztériuma is eltanácsolta állampolgárait, hogy Bangkokba utazzanak.

A  vörös ingesek bejelentették, hogy a halálos áldozatok vasárnapi temetését követően hétfőn rendeznek nagyszabású gyászmenetet.

Kormányellenes tüntetők thai biztonsági felszerelésben
Anti-government protesters wear gear seized from Thai security forces as they man a check point in central Bangkok April 11, 2010. Thai "red shirt" protesters on Sunday ruled out negotiations with the government and said they would not give up their fight for early elections after clashes with security forces the previous day killed 20 people. REUTERS/Stringer (THAILAND - Tags: CIVIL UNREST POLITICS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.