Számlaforradalom 2.0
Vasárnap folytatódtak a tüntetések Bulgáriában: szinte minden városban utcára vonultak az elégedetlenkedők, de erőszakos jelenetek ezúttal nem voltak, a demonstrációk inkább egy népünnepély képeit idézték fel. A résztvevők többsége a politikai elit teljes cseréjét követeli.
Vasárnap a főváros központját szinte teljesen megszállták: a parlament előtt körtáncot jártak, másutt sajátos vitafórum alakult ki – a bolgár internetes sajtó tudósítása szerint. A tüntetők Szófiában átadták követeléseiket Roszen Plevneliev államfőnek. A köztársasági elnök azt mondta, továbbítja a dokumentumot a nemzetgyűlésnek és a kormánynak.
Egyébként eddig egyedül a köztársasági elnök vette magának a bátorságot, hogy a tüntetők elébe álljon. Őt is füttyszó és Maffia! bekiabálás fogadta, s a párbeszéd meglehetősen rövidre sikerült. Plevneliev (aki a lemondott kormányfő, Bojko Boriszov jelöltje volt) meghívta hivatalába a tüntetők képviselőit, ismertessék elképzeléseiket a jövő héten. A tüntetők egyébként azzal álltak elő, hogy ne oszlassák fel a nemzetgyűlést, hanem alakuljon olyan szakértői kormány, amelynek tevékenységére meghatározó befolyást gyakorolhat a tiltakozó mozgalom, a civil szervezetek, és ezek valósítsák meg a szükséges reformokat. A követelések meglehetősen széles körűek.
Míg korábban szinte kizárólag az aránytalanul magas közüzemi számlák ellen tiltakoztak az utcára vonulók, most alapvető alkotmányos változásokat is szeretnének. Egyebek között a választási rendszer átalakítását (arányosról többségire) és a képviselők visszahívhatóságának bevezetését akarják. Ma Plevneliev az eddig kormányzó jobbközép GERB (Polgárok az Európai Bulgáriáért) képviselőivel tárgyal arról, hogy esetleg újra kormányt alakítanának. Előzőleg a legnagyobb ellenzéki erő, a szocialisták vezetőit fogadta. A baloldali ellenzék mielőbbi választásokat követel. Az elemzők szerint Boriszov és pártja azért szeretne új választást, hogy ezzel megerősítse helyzetét.
Vasárnap egyébként új patriarchát választott a bolgár ortodox egyház Neofit eddigi ruszei püspök személyében. A 68 éves főpapról megállapították, hogy a kommunista titkosszolgálatnak jelentett, de dossziéjában mindössze 16 oldal feljelentést találtak.