Szállodába zárták az ENSZ-ellenőröket

Alig tizenöt percre vannak az ENSZ vegyifegyver-ellenőrei a szerdai damaszkuszi támadás helyszínétől, de mégsem léphetnek akcióba. Ülnek a szállodában és várnak.

A tegnapi, állítólag több ezerháromszáz halálos áldozatot követelő ideggázas támadás után gyakorlatilag tétlenségre kárhoztatva ücsörögnek egy hotelben azok az ENSZ-szakértők, akiket azért küldött Szíriába a világszervezet, hogy kivizsgálják, vetett-e be a hadsereg vegyi fegyvereket a Basár el-Aszad elnök és rezsimje eltávolításáért harcoló felkelők ellen. A szakértők felhatalmazása csak három korábbi feltételezett támadás helyszínére szól, így kevés esély van rá, hogy a szír kormánytól engedélyt kapnának arra, hogy máshol is vizsgálódjanak. Márpedig ha néhány napon belül nem jutnak a helyszínre, a bizonyítékok  megsemmisülhetnek. „Csak kávéznak a szállodában, miközben minket mérges gázzal kiirtanak”- mondta a Reutersnek elkeseredve Bara Abdelrahman ellenzéki aktivista. Társai szerint kezdik elveszíteni a reményt a nemzetközi közösségben, az ENSZ-ben, amely csak papírokat és használhatatlan határozatokat gyárt.

Szerdán hatalmas nemzetközi felháborodást váltott ki az a vegyi támadás, amelynek az ellenzék szerint minden korábbinál több, ezerháromszáz halálos áldozata volt. A halottak száma tovább nőhet, a Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) csütörtökön már 1700 áldozatról beszélt. Ez lehet az elmúlt negyedszázad legsúlyosabb ideggáz-áz támadása, de még ez is kevés ahhoz, hogy fordulópontot jelentsen a konflikutsban. Az interneten keringő ellenzéki videókon síró emberek, halott gyermekek láthatók. „Senki sem tudta, hogy mit tegyen, így sokan a pincékbe menekültek. Ám az ideggáz nehéz és nem felfelé, hanem lefelé szállt, így az emberek azonnal megfulladtak. Pedig csak fél órát kellett volna kibírni, annyi idő alatt eloszlik a szer - idézi az El País egy szíriai orvos helyszíni beszámolóját. Több mint ötven halott gyerek „ment át a kezén”, egyiket sem tudta megmenteni. A videókon mutatott halottakon nem voltak külsérelmi nyomok, de nehéz pontosan megmondani, hogy a Damaszkuszt sújtó kormánypárti bombázásokban vagy vegyifegyver támadásban vesztették életüket - figyelmeztet óvatosan a BBC.

Az ENSZ BT szerda éjjel rendkívüli ülést tartott, de Oroszország és Kína - mint korábban többször - ismét megakadályozta az Aszad-rezsimet elítélő nyilatkozatot, csupán egy visszafogott közleményt sikerült elfogadtatni az eset tisztázásáról. A nyugati hatalmak azonnali helyszíni vizsgálatot sürgetnek, és következményekkel fenyegetőznek, főleg a francia kormány követel kemény fellépést. A brit külügyminisztérium továbbra is támogatja a politikai rendezést, de nem zár ki semmilyen más opciót sem, ha azzal ártatlan emberek életét lehet megmenteni. A török külügyminiszter a legharciasabb: szerinte a szír kormány ezzel átlépte a vörös vonalat, most már mindenképp lépni kell. Ezzel Barack Obama amerikai elnök egy évvel ezelőtti nyilatkozatára utalt: Obama akkor úgy fogalmazott, hogy ha Aszad vegyi fegyvereket vet be, akkor a konfliktus új szakaszában érkezik. Washington azonban most feltűnően visszafogottan reagált.

Moszkva eközben arra hívta fel a figyelmet, több mint gyanús, hogy épp akkor került sor a támadásra, amikor az ENSz vegyifegyver szakértői - több hónapos egyeztetést követően - végre megérkeztek Szíriába. Damaszkusz szerint sem lenne logikus, hogy épp most kövessenek el efféle támadást,  szerintük az ellenzék áll a támadások háttérében, hogy elterelje a figyelmet saját súlyos veszteségeiről.

Az utóbbi hónapokban a szír kormány és az ellenzék rendszeresen vádolta egymást vegyifegyverek bevetésével. A szír kormány egyébként tavaly nyáron ismerte el, hogy vannak vegyi fegyverei, szakértők szerint jókora mennyiségű mustárgázzal és szarinnal is rendelkeznek - írta a BBC.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.