Szájzár a nagy teaházban

Egyre kétségbeesettebb küzdelmet folytatnak a kínai hatóságok az országban futótűzszerűen terjedő mikroblog-használat ellen. A helyzetet a világ legkifinomultabb internetes cenzúrájával rendelkező Pekingben már annyira veszélyesnek ítélik, hogy a Kommunista Párt központi bizottsága is megszólalt, hangoztatva: megbüntetnek mindenkit, akit „káros információk” terjesztésén érnek.

A helyzetet a világ legkifinomultabb internetes cenzúrájával rendelkező Pekingben már annyira veszélyesnek ítélik, hogy a Kommunista Párt központi bizottsága is megszólalt, hangoztatva: megbüntetnek mindenkit, akit „káros információk” terjesztésén érnek.

Az ingerült hangú pártközlemény azonban kissé megkésettnek tűnik, Kína lakói ugyanis már hónapok óta egyre merészebben írnak a mikroblogjaikon olyan visszaélésekről és botrányokról, amelyeket a hatóságok a legszívesebben szőnyeg alá söpörnének. Az egyik emlékezetes eset egy gyorsvasút-baleset volt Wenzhou tartományban: a negyven halálos áldozattal járó incidens okait firtató kérdéseket a hatóságok fölényesen elhessegették. Ez akkora felzúduláshullámot keltett a mikroblogokon, hogy még az állami médiának is foglalkoznia kellett az üggyel – ahelyett, hogy a felülről érkező nyomásnak engedve csak a mentőmunkálatokról írt volna.

Bár a központi bizottság kommünikéjéből az nem derül ki, hogy a notórius mikro-bloggereket milyen büntetéssel sújtanák, ők már a közlemény puszta léte hallatán is élénk tiltakozásba kezdtek. „A kultúra ott ér véget, ahol a személyes véleményt befolyásolni akarják” – vélte egyikük Luse Zhuren néven, egy honfitársa, Wu Safran pedig így írt: „Mintha a weibóban, ebben a nagy teaházban, ahol az átlagember is szabadon beszélhet, kifüggesztettek volna egy táblát: Politikáról beszélni tilos!” (A Sina Weibo „Kína Twittere”, a legnagyobb mikroblogszolgáltató az országban.)

David Bandurski, a Hongkongi Egyetem médiaprofesszora szerint a központi figyelmeztetés komoly jelentőséggel bír, de nem világos, hogy csak erőfitogtatásról van-e szó, vagy konkrét intézkedések is jönnek a fenyegetés után.  Az, hogy a nagy közösségi oldalakat csak úgy lekapcsolják, nem valószínű, mert túl nagy haragot gerjeszt a hatalommal szemben. Amire viszont Peking joggal számíthat: üzleti érdekeit féltve a Sina Weibo és a többi szolgáltató egyszerűen maga lát hozzá a szabad véleménynyilvánítás korlátozásához – írta szakértőkre hivatkozva a brit The Guardian.

Kína lakói már hónapok óta egyre merészebben írnak mikroblogjaikon a hatósági visszaélésekről és botrányokról
A man watches the skyline of Shanghai from the Shanghai Financial Center building, October 25, 2011. The world's population will reach seven billion on October 31, 2011, according to projections by the United Nations. REUTERS/Carlos Barria (CHINA - Tags: CITYSPACE SOCIETY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.